• Order to parcel locker

  Order to parcel locker
 • easy pay

  easy pay
 • Reduced price
Człowiek istota społeczna

Człowiek istota społeczna

9788301213749
Wznowienie wyd. 12 z 2009 r.
84.00 zł
69.90 zł Save 14.10 zł
Lowest price within 30 days before promotion: 69.90 zł
Quantity
Available in 2-3 days

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
W 1978 roku zdałem maturę i sięgnąłem po pierwszą w życiu książkę psychologiczną. Była to fascynująca monografia „Człowiek istota społeczna”. Po jej przeczytaniu nie miałem wątpliwości jaki kierunek studiów wybrać. Dziś mamy najnowsze wydanie tej wspaniałej książki, uwzględniające współczesne teorie i badania. Polecam tę pracę nie tylko tym, którzy zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać! 
Prof. dr hab. Dariusz Doliński, redaktor naukowy polskiego wydania
Pierwsze wydanie książki Elliota Aronsona powstało w 1970 roku. Od tamtej pory stale aktualizowany podręcznik Człowiek istota społeczna jest jedną z najważniejszych publikacji wprowadzających w obszar psychologii społecznej.
Elliot Aronson i Joshua Aronson prowadzą czytelnika przez najważniejsze zagadnienia psychologii społecznej. Definiują tę dyscyplinę jako naukowe badanie wpływu rzeczywistej, wyobrażonej lub założonej obecności innych na nasze myśli, emocje, przekonania i zachowania – oraz tego, w jaki sposób my wywieramy wpływ na innych. Przybliżają zagadnienia poznania społecznego, uzasadniania własnego postępowania, konformizmu, wpływu mediów oraz zjawiska zachodzące w relacjach międzyludzkich:: agresję, uprzedzenia, sympatię i miłość. Przedstawiają klasyczne eksperymenty i najważniejsze odkrycia.
Podręcznik wieńczy rozdział Psychologia społeczna jako nauka, w którym autorzy pokazują, w jaki sposób pytania o społeczne funkcjonowanie człowieka można przełożyć na język nauki i jak szukać na nie wiarygodnych odpowiedzi.
- W jaki sposób podlegamy wpływom innych ludzi?
- Dlaczego godzimy się na ten wpływ, czy też, ujmując rzecz inaczej, co z tego mamy?
- Jakie społeczne motywy czynią nas podatnymi na to, co inni myślą, mówią i robią?
- Jakie czynniki zwiększają lub zmniejszają skuteczność wpływu społecznego?
- W jaki sposób człowiek wykształca uprzedzenia wobec grupy etnicznej, religijnej czy rasowej?
- Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, by uzasadnić swoje postępowanie?
- Czy uprzedzenia są tym samym, co lubienie, tyle że z odwrotnym znakiem, czy też obejmują całkowicie odmienny zestaw procesów psychologicznych?
Publikację rekomenduje::
Czym różni się to wydanie od poprzednich? Joshua i ja od nowa przejrzeliśmy każdy rozdział, usuwając część badań i teorii, które były na topie parę lat wstecz, ale nie wytrzymały próby czasu i replikacji. Przeorganizowaliśmy i wygładziliśmy każdy rozdział, by po włączeniu nowego materiału jego narracja była przejrzysta. Stare badania zastąpiliśmy nowymi, które pozwalają nam rozumieć bieżące wydarzenia – na przykład to, jaki korzystny i niekorzystny wpływ na procesy decyzyjne wywiera internet, jak pojawienie się baniek informacyjnych i samopotwierdzających źródeł medialnych kształtuje spolaryzowane poglądy i zachowania naszych społeczeństw, jak wygląda emocjonalna ciemna strona nieustannych porównań społecznych możliwych dzięki Facebookowi i jak powstają grupy terrorystyczne typu ISIS. Jestem głęboko przekonany, że uaktualnianie książki nie oznacza potrzeby usuwania ikonicznych historii o błędach naszego rządu w Wietnamie i Iraku czy informacji o tragediach w Jonestown, Columbine i Heaven’s Gate. Daty tych wydarzeń są odległe, ale społeczno-psychologiczne lekcje, które z nich płyną, nie mają terminu ważności. Chcę, żeby studenci zrozumieli, iż to, co wydarzyło się wtedy, ma potężne odniesienie do tego, co dzieje się teraz.
Z tekstu,
Jeżeli sądzisz, że używamy potęgi naszego rozumu do odkrywania prawdy, to dostrzeżenie, jak odporni na fakty stają się ludzie, którzy się z tobą nie zgadzają, cię sfrustruje. Najczęściej bowiem sięgamy po rozum, fakty i krytyczną analizę nie po to, by wyrobić sobie opinię, ale po to, by potwierdzić to, co już widzimy, czujemy czy sądzimy. Jak ujmuje to powieściopisarka Anais Nin, „nie widzimy spraw takimi, jakimi są; widzimy je takimi, jakimi sami jesteśmy”.
Z tekstu
Product Details
PWN
17296
9788301213749
978-83-01-21374-9

Data sheet

Published in
Warszawa
Publication date
2020
Issue number
12
Cover
paperback
Pages count
406
Dimensions (mm)
165 x 235
Weight (g)
660
 • 1. Co to jest psychologia społeczna?
  2. Poznanie społeczne
  3. Uzasadnianie własnego postępowania
  4. Konformizm
  5. Środki masowego przekazu, propaganda i perswazja
  6. Agresja u człowieka
  7. Uprzedzenia
  8. Sympatia, miłość, zrozumienie
  9. Psychologia społeczna jako nauka
  Słownik
  Przypisy końcowe
  O Autorach
Comments (0)