Wahania nastroju mogą być częścią naszego życia, ale walka z nimi wcale nie musi w nim dominować. Wraz z odpowiednio dobraną farmakoterapią Podręcznik pacjenta pomoże nam w odzyskaniu kontroli. Monica Ramirez Basco przedstawia zbiór wszechstronnych narzędzi – strategii o potwierdzonej skuteczności, dzięki którym rozpoznamy wczesne sygnały nawrotu choroby, oprzemy się pokusom epizodu manii i unikniemy paraliżu w depresji. Ten prosty program postępowania z chorobą pozwala na przejęcie inicjatywy każdemu pacjentowi, niezależnie od tego, czy dopiero niedawno postawiono mu diagnozę (i nie jest pewien jej trafności), czy też chce wzbogacić dotychczasowy plan leczenia. Łatwe wskazówki i ćwiczenia pomagają w rozpoznawaniu problemów i łagodzeniu konsekwencji. Podczas lektury nauczymy się:: - zapobiegać nawrotom choroby i łagodzić nasilenie objawów; - zwalniać tempo życia i wysypiać się podczas ataku manii; - znajdować motywację i nie odkładać spraw na później w depresji; - wynosić możliwie największe korzyści w różnych metod leczenia; - nie tracić z oczu wyznaczonych celów i konsekwentnie je realizować. Ponieważ każdy pacjent jest niepowtarzalny i przeżywa chorobę na swój sposób, Basco zachęca do opracowania planu leczenia, który będzie najlepiej dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Warto więc przejąć kontrolę i zmienić swoje życie na lepsze. Ten podręcznik będzie codziennie przypominał osobom z rozpoznaniem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych o tym, jak wiele mogą zrobić, aby prowadzić szczęśliwe i konstruktywne życie. - Dr Robert T. Leahy, autor Technik terapii poznawczej
Co wiem o zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych? Jak przejąć kontrolę nad chorobą?
KROK 1. JAK ZAUWAŻYĆ NADEJŚCIE OBJAWÓW? Co warto wiedzieć o zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych? Wykres życia z chorobą Jak opracować system wczesnego ostrzegania?
KROK 2. ZASTOSOWAĆ ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE Jak zmniejszyć podatność na nawroty zaburzeń? Jak najlepiej wykorzystać leki? Jak poradzić sobie z zaprzeczeniem?
KROK 3. JAK ZŁAGODZIĆ OBJAWY? Jak zauważyć i rozpoznać błędy w myśleniu? Jak opanować emocjonalne myśli? Jak powstrzymać awarię umysłu?
KROK 4. KONTROLA POSTĘPÓW Jak wprowadzić zmiany na lepsze? Materiały, instytucje i organizacje Indeks