Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) gabinet stomatologiczny powinien być miejscem wstępnego leczenia pacjentów, u których wystąpił stan zagrożenia życia, a lekarze dentyści nie mogą ograniczać się jedynie do wezwania Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM).
W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Australii czy USA w Polsce wciąż nie określono precyzyjnie, w jaki sposób stomatolodzy powinni reagować na nagłe pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Tymczasem ta grupa zawodowa jest zmotywowana do podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu stanów nagłych.
Publikacja w wyczerpujący, jasny i esencjonalny sposób omawia standardy postępowania w stanach nagłych najczęściej występujące w gabinecie stomatologicznym.
Książka „Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym” jest pierwszą publikacją, która tak szeroko porusza tematykę najczęstszych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego występujących w gabinecie stomatologicznym. Publikacja uwzględnia specyfikę polskiego prawodawstwa, sposobu działania systemu ratownictwa medycznego, a także aktualne wytyczne postępowania.
Adresatami książki są przede wszystkim lekarze dentyści, asystentki i higienistki stomatologiczne, studenci kierunku lekarsko-dentystycznego, ratownicy medyczni, lekarze, studenci kierunku lekarskiego i kierunku ratownictwo medyczne.
1. ASPEKTY PRAWNE I ORGANIZACYJNE POMOCY W STANACH NAGŁYCH Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym – epidemiologia i ocena ryzyka Współpraca z jednostkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne 2. OCENA PACJENTA W STANIE NAGŁEGO ZAGROŻENIA ZDROWOTNEGO Schemat badania ABCDE i podstawowe zasady postępowania Postępowanie ratunkowe – część praktyczna 3. STANY NAGŁE W PRAKTYCE GABINETU STOMATOLOGICZNEGO Anafilaksja Omdlenie Hipoglikemia Psychogenny zespół hiperwentylacji Nadciśnienie tętnicze Napad drgawek Aspiracja ciała obcego do dróg oddechowych Nagłe zatrzymanie krążenia Ostry zespół wieńcowy Postępowanie z pacjentem z udarem mózgu 4. FARMAKOTERAPIA STANÓW NAGŁYCH W PRAKTYCE ZAWODOWEJ LEKARZY DENTYSTÓW Drogi podania leków w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego Tlenoterapia w stanach nagłych Płynoterapia u pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego Działania niepożądane leków znieczulenia miejscowego Leki wchodzące w skład zestawów przeciwwstrząsowych Specyfika stosowania leków u dzieci Specyfika stosowania leków u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią Specyfika stosowania leków u osób starszych
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.