Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) gabinet stomatologiczny powinien być miejscem wstępnego leczenia pacjentów, u których wystąpił stan zagrożenia życia, a lekarze dentyści nie mogą ograniczać się jedynie do wezwania Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM).
W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Australii czy USA w Polsce wciąż nie określono precyzyjnie, w jaki sposób stomatolodzy powinni reagować na nagłe pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Tymczasem ta grupa zawodowa jest zmotywowana do podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu stanów nagłych.
Publikacja w wyczerpujący, jasny i esencjonalny sposób omawia standardy postępowania w stanach nagłych najczęściej występujące w gabinecie stomatologicznym.
Książka „Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym” jest pierwszą publikacją, która tak szeroko porusza tematykę najczęstszych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego występujących w gabinecie stomatologicznym. Publikacja uwzględnia specyfikę polskiego prawodawstwa, sposobu działania systemu ratownictwa medycznego, a także aktualne wytyczne postępowania.
Adresatami książki są przede wszystkim lekarze dentyści, asystentki i higienistki stomatologiczne, studenci kierunku lekarsko-dentystycznego, ratownicy medyczni, lekarze, studenci kierunku lekarskiego i kierunku ratownictwo medyczne.
1. ASPEKTY PRAWNE I ORGANIZACYJNE POMOCY W STANACH NAGŁYCH Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym – epidemiologia i ocena ryzyka Współpraca z jednostkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne 2. OCENA PACJENTA W STANIE NAGŁEGO ZAGROŻENIA ZDROWOTNEGO Schemat badania ABCDE i podstawowe zasady postępowania Postępowanie ratunkowe – część praktyczna 3. STANY NAGŁE W PRAKTYCE GABINETU STOMATOLOGICZNEGO Anafilaksja Omdlenie Hipoglikemia Psychogenny zespół hiperwentylacji Nadciśnienie tętnicze Napad drgawek Aspiracja ciała obcego do dróg oddechowych Nagłe zatrzymanie krążenia Ostry zespół wieńcowy Postępowanie z pacjentem z udarem mózgu 4. FARMAKOTERAPIA STANÓW NAGŁYCH W PRAKTYCE ZAWODOWEJ LEKARZY DENTYSTÓW Drogi podania leków w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego Tlenoterapia w stanach nagłych Płynoterapia u pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego Działania niepożądane leków znieczulenia miejscowego Leki wchodzące w skład zestawów przeciwwstrząsowych Specyfika stosowania leków u dzieci Specyfika stosowania leków u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią Specyfika stosowania leków u osób starszych
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.