• Order to parcel locker

    Order to parcel locker
  • easy pay

    easy pay
  • Reduced price
  • New
Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej

Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej

9788383091365
55.00 zł
46.90 zł Save 8.10 zł Tax included
Lowest price within 30 days before promotion: 46.90 zł
Quantity
Available in 2-3 days

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description

Logopedia dla Praktyków, czyli jakość, efektywność i terapia oparta na dowodach

Dzieci ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi wymagają konkretnego wsparcia, dzięki któremu będą mogły poznawać świat i przekazywać wiedzę o sobie i o świecie innym uczestnikom życia społecznego. Przedstawiona książka, skierowana do logopedów praktyków, została poświęcona problematyce wykorzystania komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) w pracy z osobami z deficytami uniemożliwiającymi lub znacznie utrudniającymi mówienie. Autorzy, dzieląc się ekspercką wiedzą, omawiają podstawy teoretyczne proponowanych oddziaływań logopedycznych oraz prezentują rozwiązania praktyczne – procedury, strategie i techniki, dzięki którym dziecko z problemami komunikacyjnymi może otrzymać niezbędne narzędzia – system znaków i reguł o charakterze gramatycznym – za sprawą których będzie posługiwało się mową.


Przez wiele lat głębokie trudności komunikacyjne były domeną logopedii. Dziś powinny być zadaniem dla nowej przestrzeni wiedzy i umiejętności, której horyzonty są zakreślane i przez logopedię, i przez obszar wiedzy oraz praktyki terapeutycznej określany mianem AAC.


Walory edukacyjne książki są bezsporne, przedstawiona w niej metodyka stosowania komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC – augmentative and alternative communication) zainteresuje zarówno logopedów, jak i innych specjalistów zajmujących się terapią pacjentów ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi, a także studentów logopedii, psychologii, pedagogiki.

 Z recenzji dr hab. Urszuli Mireckiej, prof. UMCS

Ryciny z książki do pobrania (wersja kolorowa) – pobierz plik tutaj


EWA PRZEBINDA – pedagog i logopeda, terapeuta AAC, absolwentka podyplomowych studiów „Alternatywne i wspomagające metody porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych” (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie). Ukończyła wiele kursów i szkoleń z zakresu AAC (m.in. kurs Blissa I i II stopnia, kurs Makaton, szkolenia dotyczące wykorzystania technologii komputerowej w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi), przez 5 lat była redaktorem „Biuletynu Stowarzyszenia Mówić bez Słów”, od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu m.in. komunikacji alternatywnej. Jako prowadząca zajęcia z zakresu AAC współpracowała z Uczelnią Łazarskiego, Collegium Medicum UJ, Uczelnią Korczaka, Ignatianum i Akademią Pedagogiki Specjalnej. Jest autorką publikacji oraz wystąpień na konferencjach. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi z zaburzeniami komunikacji jako nauczyciel i terapeuta. Współtwórczyni programu MÓWik.

MIROSŁAW MICHALIK – prof. zw. dr hab., zatrudniony w Katedrze Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Językoznawca, logopeda, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (od 2011 r.), członek Zespołu Rozwoju i Zaburzeń Mowy Rady Języka Polskiego przy PAN. Autor ponad 150 publikacji naukowych, w tym siedmiu monografii autorskich, członek rad naukowych i rad recenzenckich kilkunastu czasopism. Koordynator międzyuczelnianych studiów podyplomowych „Neurologopedia z elementami audiologii i foniatrii”. Członek Pracowni Gerontologopedii Instytutu Logopedii UG. Biegły sądowy z zakresu logopedii. Promotor pięciu rozpraw doktorskich. W latach 2014–2019 kierownik Zakładu Neurolingwistyki IFP UP. Brał udział w pracach Komisji Rozwoju i Zaburzeń Mowy Komitetu Językoznawstwa PAN, pełnił m.in. funkcję redaktora naczelnego „Nowej Logopedii”, „Neurolingwistyki Praktycznej”, serii Studia Logopaedica oraz przewodniczącego Zarządu Małopolskiego Oddziału PTL. Jednym z jego głównych zainteresowań naukowych jest zjawisko niemówienia, które analizuje także jako logopeda praktyk pracujący terapeutycznie z dziećmi dotkniętymi głębokimi zaburzeniami mowy. Bada również z perspektywy metodologicznej i lingwistycznej komunikację wspomagającą i alternatywną (AAC). Był współpomysłodawcą i kierownikiem pierwszych w Polsce kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z zakresu niemówienia i AAC, prowadzonych na UP w Krakowie.

EWA GRZELAK – logopeda, terapeuta AAC, szkoleniowiec, trener MÓWika i mentor, terapeuta metody PROMPT, glottodydaktyk, a przede wszystkim praktyk. Pracuje z dziećmi z różnymi problemami związanymi z komunikowaniem się i mówieniem. W praktyce logopedycznej opiera się na wspomaganiu mówienia za pomocą AAC. Ciągle pogłębia swoją wiedzę, kładąc szczególny nacisk na metody pracy z dzieckiem z autyzmem, dziecięcą apraksją mowy, afazją motoryczną i zaburzeniami komunikowania się. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się, prowadząc szkolenia dla terapeutów i rodziców, wykłady dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz własną stronę internetową www.apraksja.pl. Prelegentka na licznych konferencjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prywatnie mama 14-letniego Huberta, chłopca z autyzmem i dziecięcą apraksją mowy, użytkownika AAC.
 

Product Details
Harmonia
19248
9788383091365
978-83-8309-136-5

Data sheet

Published in
Gdańsk
Publication date
2023
Issue number
1
Cover
paperback
Pages count
196
Dimensions (mm)
165 x 235
  • Rozdział 1. Niemówienie i niemowność jako wielkie problemy logopedyczne i przedmiot zainteresowania AAC
    Rozdział 2. Lingwistyka komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) - wprowadzenie do subdyscypliny
    Rozdział 3. Jak zacząć i kontynuować działania terapeutyczne związane z rozwijaniem umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem AAC?
    Rozdział 4. Wspomagana stymulacja języka - teoria i praktyka
    Rozdział 5. AAC jako wsparcie mówienia
    Rozdział 6. Wykorzystanie narzędzi AAC podczas procesu dydaktyczno-wychowawczego w pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną
    Rozdział 7. Rozwijanie kompetencji gramatycznej użytkowników wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się
    Rozdział 8. Nauka czytania i pisania użytkowników AAC
    Zakończenie
    Bibliografia
    Indeks
    Spis rycin
    Spis tabel
Comments (0)