• Order to parcel locker

  Order to parcel locker
 • easy pay

  easy pay
 • Reduced price
Seksuologia sądowa - tom 3

Seksuologia sądowa - tom 3

Opiniowanie seksuologiczne w praktyce

9788301229474
129.00 zł
115.90 zł Save 13.10 zł
Lowest price within 30 days before promotion: 115.90 zł
Quantity
Available in 24 hours

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Seksuologia sądowa tom 3. Opiniowanie seksuologiczne w praktyce

Seksuologia sądowa zajmuje się zagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny.

Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia.

W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej.

W kolejnych tomach omówiono:: teorie, modele, badania, opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich, praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego, wiktymologię.

Znajomość przepisów prawa, którymi rządzi się proces karny, jest niezbędna biegłemu do nawiązania efektywnej współpracy z organami procesowymi. Biegli seksuolodzy mają wiedzę specjalistyczną, lecz czasem brakuje im umiejętności sporządzania opinii zgodnie z wymogami procedury karnej na rzecz organu zlecającego. Błędy wynikające z braku doświadczenia, a także unikanie doszkalania się uderzają w sprawność postępowań i prawo do sprawiedliwego wyroku.

Trzeci tom „Seksuologii sądowej”, podobnie jak dwa poprzednie, ma za zadanie dostarczenie aktualnego zasobu wiedzy z seksuologii sądowej niezbędnej biegłym seksuologom, kandydatom na biegłych oraz pracownikom organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości do rzetelnego wykonywania ich obowiązków.

Tom składa się z siedmiu rozdziałów, których tematyka skoncentrowana jest na praktycznych aspektach opiniowania sądowo-seksuologicznego w sprawach karnych.

 

 • Pierwszy rozdział omawia zmiany dokonane w opracowanej przez WHO Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, rewizja 11 (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, 11th revision, ICD-11).
 • W rozdziale drugim przeczytamy o ocenie prawdopodobieństwa ponownego popełnienia czynu zabronionego przez osobę dotkniętą zaburzeniami preferencji seksualnych, która dopuściła się przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej innych osób.
 • Trzeci rozdział przedstawia zagadnienia związane ze specyfiką opiniowania sądowo-seksuologicznego w szczególnych przypadkach:: niepełnosprawności intelektualnej, spektrum autyzmu, hiperseksualności/kompulsyjnych zachowań seksualnych oraz kazirodztwa.
 • Rozdział czwarty omawia rodzaje oraz przyczyny błędów występujących w opiniach sądowo-seksuologicznych.
 • W piątym rozdziale przedstawiono punkty widzenia na zagadnienie profilowania kryminalnego w sprawach o przemoc seksualną.
 • Rozdział szósty poświęcono leczeniu preferencyjnych sprawców przestępstw seksualnych.
 • W rozdziale siódmym omówiono istotne zagadnienia dotyczące etyki zawodowej biegłych seksuologów.

 

Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).

„Seksuologia sądowa” pod redakcją Andrzeja Depko i Aleksandry Krasowskiej to monografia bardzo nowoczesna, spójna i przemyślana. Wypełnia lukę w dostępnej literaturze specjalistycznej, jak i z pewnością wzbudzi zainteresowanie specjalistów z innych dziedzin medycyny, psychologów, socjologów, a także prawników. Ten wartościowy podręcznik powinien stać się pozycją obowiązkową w bibliotece każdego seksuologa. Gorąco polecam lekturę „Seksuologii sądowej” zarówno seksuologom, jak i psychiatrom, ginekologom, psychologom, studentom oraz prawnikom. Jestem przekonana, że publikacja ta, oprócz dostarczenia rzetelnych informacji klinicznych, przyczyni się do podniesienia jakości wydawanych opinii sądowo-seksuologicznych.
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop,
Product Details
PZWL
18807
9788301229474
978-83-01-22947-4

Data sheet

Published in
Warszawa
Publication date
2023
Issue number
1
Cover
hard cover
Pages count
242
Dimensions (mm)
155 x 240
Weight (g)
480
 • 1. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne w świetle zmian klasyfikacji ICD-11
  2. Ocena prawdopodobieństwa ponownego popełnienia przestępstwa przez osobę z zaburzeniami preferencji seksualnych
  3. Problematyka opiniowania w zakresie zdrowia seksualnego w sprawach karnych w wybranych grupach
  3A. Opiniowanie seksuologiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną (NI), spektrum autyzmu (SA) i hiperseksuałnością/kompulsyjnymi zaburzeniami seksualnymi
  3B. Aktywność seksualna w rodzinie przekraczająca normy prawne
  4. Błędy w opiniowaniu sądowo-seksuologicznym. Rodzaje i przyczyny
  5. Profilowanie kryminalne w sprawach o przemoc seksualną
  5A. Profilowanie kryminalne sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej - podstawy
  5B. Zastosowanie metod statystycznych w charakterystyce sprawców przestępstw seksualnych
  6. Leczenie preferencyjnych sprawców przestępstw seksualnych
  7. Etyka zawodowa biegłego seksuologa
  8. Dylematy etyczne w opiniowaniu sądowo-seksuologicznym - spojrzenie biegłego psychiatry
  Addenda
  a. Kodeks etyczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego
  b. Zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie seksuologii dotyczące leczenia preferencyjnych sprawców przestępstw seksualnych
  Piśmiennictwo
  Skorowidz
You might also like
Comments (0)