Seksuologia sądowa tom 1. Teorie, modele, badania Seksuologia sądowa zajmuje się zagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny. Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia. Biegły sądowy musi znać aktualne osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin opisujących seksualność człowieka. Znaczna część seksuologii wiąże się z problematyką psychologiczną, społeczną i pedagogiczną. Interdyscyplinarność seksuologii znajduje swoje odzwierciedlenie w specyfice opiniowania sądowo-seksuologicznego i przesądza o wymaganiach merytorycznych wobec osoby opiniującej. Wraz z rozwojem poszczególnych dziedzin nauki wiedza i umiejętności biegłego seksuologa wymagają stałej weryfikacji i zgodności z wymogami współczesnej nauki. W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej. W kolejnych tomach omówiono:: 1. Teorie, modele, badania; 2. Opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich; 3. Praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego; 4. Wiktymologię.
Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).
I. WPROWADZENIE 1. Seksuologia sądowa w ujęciu historycznym i kulturowym 2. Ewolucja zachowań seksualnych w cyklu życia człowieka w kontekście procesu socjalizacji – czy/kiedy seks jest formą przemocy? II. ZJAWISKO PRZEMOCY SEKSUALNEJ W BADANIACH I KONCEPCJACH TEORETYCZNYCH 3. Seksualność człowieka a przemoc seksualna – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość 4. Neurobiologiczne podstawy kontroli zachowania w kontekście seksualności człowieka 5. Regulacja emocji sprawców przestępstw seksualnych 6. Indywidualne i zbiorowe zniekształcenia poznawcze na temat przestępstw seksualnych 7. Preferencje seksualne, zaburzenia preferencji seksualnych a przemoc seksualna 8. Znaczenie interocepcji w funkcjonowaniu seksualnym człowieka 9. Model Pola Zachowań Seksualnych – koncepcja uwarunkowań zachowań seksualnych 10. Teorie dotyczące przestępczych zachowań seksualnych 11. Badania z wykorzystaniem neuroobrazowania w grupach sprawców przemocy seksualnej III. PROBLEMY PSYCHICZNE A ZJAWISKO PRZEMOCY SEKSUALNEJ 12. Zaburzenia i choroby psychiczne a przemoc seksualna 13. Zjawisko przemocy seksualnej w grupie osób z zaburzeniami osobowości 14. Zjawisko przemocy seksualnej w grupie osób, które używają substancji psychoaktywnych 15. Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną a zjawisko przemocy seksualnej Zakończenie