W praktyce terapeutycznej zaburzenia osobowości z wiązki B – antyspołeczne, borderline, narcystyczne i histrioniczne – często stają się przyczyną frustracji i poczucia bezradności. Ich objawy częściowo się pokrywają i mogą mieć różne nasilenie, co utrudnia postawienie trafnej diagnozy i może sprawić, że nawet najbardziej doświadczony terapeuta poczuje się zagubiony.
Doktor Daniel J. Fox, czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z trudnymi i złożonymi przypadkami, opracował ten praktyczny przewodnik z myślą o terapii osób, które spełniają wszystkie kryteria danego zaburzenia osobowości z wiązki B, jak i tych, które wykazują pewne nasilone cechy któregoś z tych zaburzeń i znajdują się na jego spektrum. Łącząc między innymi terapię interpersonalną, terapię poznawczo-behawioralną i terapię dialektyczno-behawioralną, przedstawia strategie, które pomogą ukierunkować proces terapeutyczny, zidentyfikować czynniki ryzyka i czynniki ochronne, a także ustalić, które zaburzenia lub które ich cechy występują u klienta. Każda część książki zawiera nie tylko opis konkretnego zaburzenia i jego spektrum, ale również szczegółowe kwestionariusze, ćwiczenia oraz materiały dotyczące problematyki przywiązania i inne, specyficzne dla danej jednostki diagnostycznej.
Przewodnik stanowi nieocenione źródło wiedzy dla specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy poszukują efektywnych metod pracy z tą złożoną grupą klientów. Klinicyści znajdą w nim inspirację i narzędzia niezbędne do przełamania impasu w terapii, lepszego zrozumienia klienta i skuteczniejszego prowadzenia go ku zmianie.
Książka zawiera przydatne i znakomicie objaśnione narzędzia do pracy terapeutycznej z osobami cierpiącymi na zaburzenia osobowości. Próżno szukać drugiej takiej publikacji! Autor w przejrzysty sposób opisuje bardzo skomplikowane procesy terapeutyczne, wyposażając nas – psychoterapeutów – w konkretne narzędzia i formularze ćwiczeń. Niezwykłą wartością jego książki jest również podjęcie tematu relacji terapeutycznej i ewentualnych trudności po stronie psychoterapeuty, co jest niebagatelną kwestią podczas pracy z tą grupą klientów.
dr Dorota Nowocin psycholożka, psychoterapeutka i superwizorka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej
Ten kompleksowy przewodnik zawiera ćwiczenia dostosowane do pacjentów z różnymi zaburzeniami osobowości oraz praktyczne wskazówki i wytyczne dla psychoterapeuty, pomagające w nawiązaniu więzi z pacjentem, przezwyciężeniu trudności i stworzeniu skutecznego planu terapii. Daniel J. Fox prezentuje konkretne rozwiązania, wzbogacając warsztat terapeutyczny o sprawdzone techniki i narzędzia, które skutecznie pomagają radzić sobie z wyzwaniami w pracy klinicznej.
dr Anna Englert-Bator psycholożka, psychoterapeutka CBT i DBT Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, Katedra Psychologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
„Narcyz” to określenie, które przejęła popkultura, a etykietki „antyspołeczny” i „borderline” używane są jako obelga i ostrzeżenie. Zaburzenia osobowości są jednak źródłem cierpienia. To z kolei można leczyć. Ta książka stanowi świetny przewodnik dla klinicystów w procesie diagnozy i terapii tytułowych zaburzeń. Doskonale uzupełnia wiedzę oraz stanowi źródło przykładów rozmaitych konsekwencji objawów i trudności w pracy z osobami z tym rozpoznaniem.
dr Joanna Gutral psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka