Publikacja
Epidemiologia. Od teorii do praktyki jest pierwszym tak obszernym opracowaniem epidemiologii, którą ukazano nie tylko pod kątem teoretycznym, ale także praktycznym. Aby ułatwić zapoznanie Czytelnika z tytułową dziedziną, monografię podzielono na cztery główne części:: wprowadzenie, podstawowe metody epidemiologii, badania epidemiologiczne oraz epidemiologię w praktyce. W podręczniku szczegółowo opisano sposoby zbierania materiału do badań epidemiologicznych, reguły, jakimi należy się kierować przy opisie epidemiologicznym, a także sposoby prowadzenia analiz, które pozwalają badać czynniki ryzyka chorób, ich przyczyny oraz skuteczność procedur leczniczych. Sama zaś nauka został przedstawiona jako ta, która czerpiąc z medycyny klinicznej, nauki o zdrowiu publicznym, statystyki, socjologii i wielu dziedzin biologii, stanowi o swojej odrębność przez zastosowania praktyczne, przez co staje się naukową podstawą zarówno medycyny, jak i nauki o zdrowiu publicznym.
Publikacja Epidemiologia. Od teorii do praktyki jest kierowana do studentów uczelni medycznych oraz do osób wykorzystujących przedstawione metody badawcze na wczesnym etapie ich kariery, które chciałyby zgłębić wiedzę pozyskaną na studiach.
„Epidemiologia to kompleksowe dzieło zawierające praktycznie wszystkie aspekty zastosowania tej nauki. Będzie ono z pewnością pomocne czytelnikowi wyposażonemu już w wiedzę podstawową, a pragnącemu zgłębić jakiś jej szczegółowy aspekt. Zainteresuje również osoby […] wczesnych etapach ich kariery, ale może być też lekturą uzupełniającą dla studentów uczelni medycznych”.
Fragment recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Hanke,