Każdy rodzic wysyłając dziecko do szkoły wyposaża go w plecak, który pomieści książki, zeszyty, piórnik, a nawet drugie śniadanie. Z pewnością każdy rodzic chciałby też umieścić w plecaku dziecka pewne kompetencje i umiejętności, takie jak:: poczucie wartości, dobre relacje z rówieśnikami, adekwatną samoocenę, zdolność wyrażania emocji, umiejętność rozwiązywania konfliktów, asertywność, czy motywację do nauki. Większość rodziców może nawet myśli, że ich dziecko to wszystko potrafi, ale z biegiem czasu zaczynają dostrzegać, że ich oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością. Również dla dziecka konfrontacja ze szkolnymi obowiązkami może okazać się zbyt trudna. Powstanie programu profilaktyczno-terapeutycznego dla uczniów w młodszym wieku szkolnym jest odpowiedzią na coraz częściej widoczne przez specjalistów problemy w zakresie kompetencji społecznych i emocjonalnych dzieci, zwłaszcza tych rozpoczynających edukację na etapie szkolnym. Wiele z proponowanych scenariuszy mogą wykorzystać specjaliści w pracy terapeutycznej z dziećmi o specyficznych potrzebnych edukacyjnych. Założeniem programu była realizacja scenariuszy w pracy grupowej dzieci, natomiast Autorki zachęcają także do wykorzystywania pomysłów i materiałów zawartych w książce także do pracy indywidualnej (np. w pracy z emocjami, czy samooceną). Scenariusze można realizować zarówno stacjonarnie, w klasie szkolnej, jak również podczas spotkań grupowych online, które w obecnym czasie stały się naturalną zastępczą drogą komunikacji i podtrzymywania relacji interpersonalnych. W dzisiejszym świecie, bogatym w nowe technologie i łączność cyfrową niejednokrotnie obserwuje się paradoksalnie trudności w relacjach międzyludzkich. Dzieci, które najpierw wybierały autoizolację pod wpływem fascynacji telefonem, Internetem, światem wirtualnym, obecnie są jeszcze mocniej na nią skazane przez problemy związane z pandemią, jaka ogarnęła cały świat. Ogromnego znaczenia nabiera zatem opanowanie przez dzieci od najmłodszych lat umiejętności pracy w zespole, radzenia sobie z własnymi emocjami, postawy asertywności czy nabycie kompetencji rozwiązywania konfliktów. Uzupełnieniem książki są karty pracy pt. „Trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dzieci. Karty terapeutyczne i karty pracy.” Karty przeznaczone są dla psychologów, terapeutów, socjoterapeutów, pedagogów do pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi, a także dla nauczycieli podczas lekcji wychowawczych, czy zajęć świetlicowych. Materiały te z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez rodziców i opiekunów, którzy chcieliby pomóc dzieciom w lepszym odkrywaniu świata własnych emocji, myśli i zachowań, ale nie potra?ą z dziećmi o tym rozmawiać.
Teczka zawiera:: - 55 kart (18 kolorowych, pokazowych, laminowanych) oraz 37 czarno-białych przeznaczonych do pracy z dziećmi; - Gotowe narzędzie do pracy terapeutycznej i pro?laktycznej z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym; - Karty dostosowane są do wieku i możliwości poznawczych dzieci; - Treści ujęte w atrakcyjnej formie gra?cznej, są niezwykle prostym sposobem pomocy uczniom w uświadomieniu sobie własnych przekonań poznawczych, stanów emocjonalnych czy zachowań; - Karty będące propozycją pomocy w pracy nad rozwojem kompetencji emocjonalnych w oparciu o cztery podstawowe emocje, takie jak:: SMUTEK, STRACH/LĘK I ZŁOŚĆ czy RADOŚĆ. Znajdują się w niej także karty przydatne do wspierania rozwoju pozytywnych postaw społecznych i dotyczą ZACHOWAŃ PROSPOŁECZNYCH, takich jak:: DZIĘKOWANIE, PROSZENIE, POMAGANIE, ZAPRASZANIE DO ZABAWY, POCIESZANIE I DZIELENIE SIĘ. Uzupełnieniem kart pracy jest książka pt. „Emocje komunikacja akceptacja. Program profilaktyczno-terapeutyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.”
„Emocje komunikacja akceptacja. Program profilaktyczno-terapeutyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.” Rozdział 1. Rozwój kompetencji emocjonalnych w średnim i późnym dzieciństwie Rozdział 2. Rozwój kompetencji społecznych dzieci w młodszym wieku szkolnym Rozdział 3. Praca w grupie jako forma wspomagania rozwoju i terapii Rozdział 4. Kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci 6-letnich. Badania własne Rozdział 5. Projektowanie programu profilaktyczno-terapeutycznego Rozdział 6. Scenariusze zajęć w ramach programu „Plecak szczęśliwego ucznia” 6.1. Scenariusze realizujące temat I – tworzenie i integracja grupy 6.2. Scenariusze realizujące temat II – poznawanie siebie samego i innych 6.3. Scenariusze realizujące temat III – relacje z innymi 6.4. Scenariusze realizujące temat IV – świat emocji i uczuć 6.5. Scenariusze realizujące temat V – komunikacja w grupie 6.6. Scenariusze realizujące temat VI – zamknięcie pracy z grupą Zakończenie Literatura cytowana Noty autorskie
„Trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dzieci. Karty terapeutyczne i karty pracy.” Emocje. Karta pokazowa
Emocje
Jak wyglądam, kiedy czuję smutek? Karta pokazowa
Jak wygląda moje ciało, kiedy czuję smutek?
Smutek – przyczyny
Drabina smutku
Balon smutku
Smutek. Myśli – Emocje – Zachowania
Co mogę zrobić, gdy się smucę? Karta pokazowa
Co mogę zrobić, gdy się smucę?
Smutek – radzenie sobie
Jak wyglądam, kiedy się złoszczę? Karta pokazowa
Jak wyglądam, kiedy się złoszczę?
Złość – przyczyny
Drabina złości
Balon złości
Złość. Myśli – Emocje – Zachowania
Jak pokonać swoją złość? Karta pokazowa
Jak pokonuję swoją złość?
Złość – radzenie sobie
Co czuje moje ciało, gdy się boję? Karta pokazowa
Co czuje moje ciało, gdy się boję?
Strach – przyczyny
Drabina lęku
Balon strachu
Strach. Myśli – Emocje – Zachowania
Co mogę zrobić, gdy się boję? Karta pokazowa
Jak sobie poradzić ze strachem? Karta pokazowa
Co mogę zrobić, gdy się boję?
Strach/lęk – radzenie sobie
Jak wyglądam, kiedy czuję radość? Karta pokazowa
Jak wyglądam, kiedy czuję radość?
Radość – przyczyny
Drabina radości
Balon radości
Radość. Myśli – Emocje – Zachowania
Porady na trudne i negatywne emocje. Karta pokazowa
Moje negatywne emocje
Moje pozytywne emocje
Co dziś czujesz? Karta pokazowa
Umiejętność dziękowania. Karta pokazowa
Umiejętność dziękowania
Umiejętność pocieszania. Karta pokazowa
Umiejętność pocieszania
Umiejętność pomagania. Karta pokazowa
Umiejętność pomagania
Umiejętność wspólnej zabawy. Karta pokazowa
Umiejętność wspólnej zabawy
Umiejętność proszenia o pomoc. Karta pokazowa
Umiejętność proszenia o pomoc
Umiejętność dzielenia się. Karta pokazowa
Umiejętność dzielenia się
Gra MEMORY. Karta pokazowa
Gra MEMORY
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.