Kompendium wiedzy diagnostycznej dostosowane do obowiązującej klasyfikacji.
Sprawdzony podręcznik, dzięki któremu tysiące klinicystów i studentów zdobyły umiejętności niezbędne do badania niemowląt, dzieci i nastolatków z problemami psychicznymi o różnym charakterze. Objaśniając zarówno sztukę, jak i metodę naukową diagnozowania dziecka, książka ta łączy trafne porady dotyczące przeprowadzania wywiadu z ważnymi informacjami na temat różnorodnych zaburzeń psychicznych i behawioralnych. Opracowanie zostało dostosowane do klasyfikacji DSM-5 oraz ICD-10-CM - zawiera obowiązujące obecnie kody i terminologię. Dodatkowo wzbogacono je o opisy prototypów, zwięźle ukazujące istotę kryteriów DSM-5.
Autorzy, prowadząc czytelnika krok po kroku przez proces wstępnego wywiadu, wyjaśniają, jak nawiązać dobrą relację z dzieckiem i rodzicami oraz wydobyć informacje potrzebne do postawienia roboczego rozpoznania. Strategie komunikowania się z dziećmi w różnym wieku z wykorzystaniem zabawek, rysunków, lalek i innych form zabawy zilustrowano przykładowymi transkrypcjami wywiadów, opatrzonymi przypisami. W książce szczegółowo omówiono zaburzenia rozpoznawane zwykle po raz pierwszy w dzieciństwie, jak również zaburzenia teoretycznie typowe dla osób dorosłych, które występują niekiedy u młodszych pacjentów. Kryteria DSM-5 przełożono na prosty, zrozumiały język, zwracając uwagę na różnice rozwojowe dotyczące obrazu klinicznego.
Podręcznik uzupełniają uwagi dotyczące kodowania, praktyczne wskazówki potrzebne do przeprowadzenia wywiadu, żywe opisy kliniczne, przykladowy raport pisemny oraz kwestionariusz dla rodziców, z którego można skorzystać w trakcie pracy. To doskonała lektura dla klinicystów, terapeutów i studentów takich specjalności, jak psychologia kliniczna dziecka, psychiatria, poradnictwo, praca socjalna i psychologia szkolna.
CZĘŚĆ I. PRZEPROWADZANIE WYWIADU DIAGNOSTYCZNEGO Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ. Przygotowanie do badania dzieci i młodzieży 1. Wywiad z informatorami – podstawy 2. Strukturyzacja pierwszego wywiadu z młodym pacjentem 3. Podstawowe informacje na temat rozwoju Różne typy wywiadów z dziećmi i młodzieżą 4. Wywiad z dzieckiem w wieku niemowlęcym/poniemowlęcym 5. Wywiad oparty na zabawie z sześciomiesięczną dziewczynką 6. Wywiad oparty na zabawie z siedmioletnim chłopcem 7. Wywiad z dziewięcioletnią dziewczynką 8. Wywiad z adolescentem 9. Wstępny wywiad z dzieckiem i rodzicem 10. Pisemny raport CZĘŚĆ II. ROZPOZNANIA DSM-5 DOTYCZĄCE DZIECI I MŁODZIEŻY 11. Zaburzenia neurorozwojowe 12. Zaburzenia ze spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne 13. Zaburzenia nastroju 14. Zaburzenia lękowe 15. Zanurzenia obsesyjno-kompulsyjne i pokrewne 16. Zaburzenia pourazowe i związane z czynnikiem stresowym 17. Zaburzenia dysocjacyjne 18. Zaburzenia z objawami somatycznymi i pokrewne 19. Zaburzenia karmienia i odżywiania się 20. Zaburzenia wydalania 21. Zaburzenia snu i czuwania 22. Zaburzenia tożsamości płciowej 23. Zaburzenia dezorganizujące, kontroli impulsów i zachowania 24. Zaburzenia związane z substancjami psychoaktywnymi i uzależnieniem 25. Zaburzenia poznawcze 26. Zaburzenia osobowości 27. Inne problemy diagnostyczne DODATKI Dodatek 1. Narzędzia diagnostyczne i bibliografia Dodatek 2. Zestawienie rozpoznań według DSM-5 Dodatek 3. Kwestionariusz dla rodziców
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.