Konsument musi dzisiaj dokonywać wyboru między licznymi produktami. Duża ich część zaspokaja te same potrzeby w podobny sposób. Firmy, posługując się różnymi technikami, zachęcają nabywców do zakupu swoich towarów. Wyobrażenia sprzedawane wraz z rzeczywistymi towarami to marki produktów wszechobecne na dzisiejszym rynku. Szczególnie ciekawym problemem w tej dziedzinie są psychologiczne wyznaczniki przywiązania do marki. Mogą nimi być:: - skrystalizowane przekonania na temat marki produktu - zgodność obrazu marki z wizerunkiem własnej osoby - więź emocjonalna, jaką tworzy nabywca z daną marką - satysfakcja z marki - świadomość marki. Badaniem tych właśnie zagadnień zajmuje się w swej książce Anna Maria Zawadzka, która poszukuje odpowiedzi na pytanie:: dlaczego przywiązujemy się do marki?
Część I. WARTOŚĆ I SIŁA MARKI. KSZTAŁTOWANIE SIĘ PREFERENCJI NABYWCZYCH 1. Obraz marki w umyśle nabywcy. Skojarzenia składające się na wartość marki. 2. Wyznaczniki wartości marki. Konstrukcja metod pomiarowych. 3. Procesy poznawcze stanowiące o sile marki.
Część II. PRZYWIĄZANIE DO MARKI PRODUKTU I WYZNACZNIKI PRZYWIĄZANIA 4. Pojęcie przywiązania do marki produktu. 5. Psychologiczne wyznaczniki przywiązania do marki produktu. Przegląd badań 6. Wyznaczniki przywiązania do marki i typ kategorii produktu. Teoretyczne podstawy modelu.
Część III. WYZNACZNIKI PRZYWIĄZANIA, TYP KATEGORII I PRZYWIĄZANIE NABYWCY DO MARKI. ANALIZY EMPIRYCZNE 7. Poszukiwanie wartości i przywiązanie do marki - badanie 6. 8. Typ kategorii, poszukiwanie wartości i przywiązanie do marki - badanie 7. 9. Wartości symboliczne produktu i przywiązanie do marki - badanie 8. 10. Wartości społeczne produktu i przywiązanie do marki - badanie 9. Podsumowanie Bibliografia, indeksy