- Reduced price
Reference: 18794
Nefrologia i urologia psów i kotów. BSAVA.
Author: red. wyd. pol. Roman Lechowski
Order to parcel locker
easy pay
Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details
Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details
If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details
Monografia pod redakcją naukową lek. wet. Mai Ingarden z zakresu diagnostyki laboratoryjnej psów i kotów. Autorzy artykułów to uznani naukowcy i praktycy doświadczeni klinicznie.
Diagnostyka pacjenta, który wykazuje różnego rodzaju objawy kliniczne, w wielu przypadkach kończy się właśnie w laboratorium. Obecnie trudno sobie wyobrazić pracę klinicysty bez zaplecza laboratoryjnego. Jest to też jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin weterynarii. Pojawiają się nowe testy, nowe metody, nowe parametry, które coraz bardziej zbliżają nas do szybkiego ustalenia rozpoznania.
Do współtworzenia tej monografii zaprosiłam autorów, których wiedzę i doświadczenie bardzo szanuję i cenię. Zaproponowałam tematy artykułów, które sama chciałabym przeczytać, gdyż wiedziałam, że rozszerzą moją i Państwa wiedzę właśnie w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Z racji moich sympatii klinicznych nie mogło zabraknąć tematów onkologicznych. Polecam ciekawy, pełen nowinek diagnostycznych artykuł dr. Jarosława Balcerzaka i współpracowników, który wprowadza Czytelników w świat onkologii prostaty i pęcherza moczowego.
Bliski temat, choć nie onkologiczny, dotyczący zapaleń pęcherza moczowego u kotów, opracowała dr Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz. Ja z kolei podzieliłam się swoją wiedzą na temat cytologii – jak w prosty sposób zakwalifikować obraz widziany pod mikroskopem do konkretnej grupy nowotworów.
Kolejna grupa bliskich mi tematów, a omijanych szerokim łukiem przez wielu lekarzy, to szeroko pojęte choroby trzustki. Tutaj głos oddałam mistrzyni tej tematyki, czyli dr Renacie Nieradce z UWM w Olsztynie. W dwóch częściach artykułu znajdą Państwo wszystko, co lekarz klinicysta powinien wiedzieć o diagnostyce chorób trzustki.
W monografii „laboratoryjnej” obowiązkową pozycją jest rozród. Polska hodowla psów reprezentuje naprawdę wysoki poziom. Coraz więcej jest możliwości wykonywania profili genetycznych, na podstawie których ustalany jest plan hodowlany. Wciąż jednak wśród lekarzy terenowych widoczny jest problem z wykorzystaniem laboratorium do codziennej pracy z psami hodowlanymi. Diagnostyka najczęściej ogranicza się do wyznaczania okresu płodnego u suk. A przecież współczesne laboratorium to prawdziwa kopalnia możliwości, która nie tylko wspiera zajście w ciążę, ale też pozwala monitorować szczenięta od pierwszych ich dni czy też radzić sobie z niepłodnością u suk. O tym wszystkim przeczytają Państwo w artykule dr. Jacka Ingardena, który od lat obejmuje opieką rozrodową wielu trudnych pacjentów.
I w końcu dwa artykuły, o które walczyłam jak lew. Jeden łatwy, ale bardzo potrzebny i praktyczny – dotyczący metod pobierania materiału do diagnostyki dermatologicznej, napisany przez dr Dorotę Pomorską-Handwerker, niekwestionowany autorytet w dziedzinie leczenia chorób skóry. Drugi trudniejszy, bo endokrynologiczny, przedstawiony przez jednego z moich ulubionych profesorów jeszcze z czasów studenckich – Jarosława Popiela, który w przystępny sposób potrafi mówić o sprawach trudnych. Tematyka jak widać jest szeroka, ale ze wspólnym mianownikiem – laboratorium. Bo jak napisałam na początku, bez laboratorium ani rusz.
Autorzy:: lek. wet. Maja IngardenData sheet
Część zewnątrzwydzielnicza trzustki – diagnoza łatwa czy trudna?
- Cz. I. Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki - Renata Nieradka
- Zasady cytologii nowotworów psów i kotów - Maja Ingarden, Jacek Ingarden
- Diagnostyka nowotworów prostaty i pęcherza moczowego psów - Jarosław Balcerzak, Monika Przedpełska, Maciej Guzera
- Zastosowanie testów dynamicznych w diagnostyce chorób nadnerczy - Jarosław Popiel
Część zewnątrzwydzielnicza trzustki – diagnoza łatwa czy trudna?
- Cz. II. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Renata Nieradka
- Metody pobierania materiału do badań dodatkowych w dermatologii - Dorota Pomorska-Handwerker, Marcin Szczepanik, Piotr Wilkołek
- Diagnostyka laboratoryjna w biotechnice rozrodu psów - Jacek Ingarden, Maja Ingarden
- Zapalenia pęcherza moczowego u kotów – co nowego w diagnostyce i leczeniu - Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz
Reference: 18794
Author: red. wyd. pol. Roman Lechowski
Reference: 18249
Author: Dawid Jańczak
Monografia "Magazynu Weterynaryjnego"
Reference: 18254
Author: Marcin Szczepanik
Monografia "Magazynu Weterynaryjnego"
Reference: 18305
Author: Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz
Monografia "Magazynu Weterynaryjnego"
Reference: 18455
Author: red. wyd. pol. Dorota Pomorska-Handwerker
Reference: 18756
Author:
Monografia "Magazynu Weterynaryjnego"