• Order to parcel locker

    Order to parcel locker
  • easy pay

    easy pay
  • Reduced price
Ostre zatrucia

Ostre zatrucia

9788362597307
50.00 zł
35.00 zł Save 15.00 zł Tax included
Lowest price within 30 days before promotion: 35.00 zł
Quantity
Product unavailable
Out of print

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Toksykologia kliniczna jest specjalnością, która łączy wiedzę o toksykodynamice i toksykokinetyce ksenobiotyków z wiedzą kilku innych specjalności:: interny, nefrologii i dializoterapii, hepatologii, gastroenterologii, kardiologii, pediatrii, neurologii i psychiatrii. Znajomość trucizn i mechanizmów ich oddziaływania na organizm człowieka umożliwia rozpoznanie ksenobiotyku, ukierunkowanie diagnostyki i zaplanowanie leczenia, co jest istotne zwłaszcza u pacjentów, którzy zażyli leki lub inne substancje w celach samobójczych. Znajomość toksykokinetyki trucizn jest podstawą wdrożenia odpowiednich metod leczenia, w tym metod dekontaminacji, przyspieszonej eliminacji trucizny czy zewnątrzustrojowych metod jej eliminacji.
W toksykologii istnieje zasada lecz pacjenta, nie truciznę. Dlatego ważne jest dobranie takiej metody leczenia, która pozwoli na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych, zapewni odpowiednią równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej oraz uchroni ośrodkowy układ nerwowy przed niekorzystnym wpływem ksenobiotyków.
W większości zatruć ostrych przyjętą metodą postępowania jest leczenie objawowe. W ciężkich zatruciach termin ten oznacza intensywną terapię toksykologiczną ze wszystkimi elementami klasycznej intensywnej terapii w oparciu o wiedzę o oddziaływaniu ksenobiotyków na poszczególne narządy i układy.
Niezwykle istotnym elementem w toksykologii klinicznej jest diagnostyka laboratoryjna. Odpowiedzialny lekarz nie powinien zadowolić się wynikiem szybkiego testu paskowego, tak powszechnie wykorzystywanego przez wiele szpitali, a co gorsza – przez laboratoria ze swej nazwy toksykologiczne. O ile metoda ta da się usprawiedliwić w przypadku zatruć lekkich lub średnich, o tyle w przypadku zatruć ciężkich grozi błędem interpretacyjnym, w konsekwencji błędnym rozpoznaniem, a nawet – zgonem pacjenta.
W tym krótkim vademecum omawiamy zatrucia, z którymi można spotkać się niemal codziennie na oddziałach ratunkowych czy na oddziałach chorób wewnętrznych. Przedstawiamy podstawowe elementy postępowania z chorym zatrutym. Radzimy, w jakich sytuacjach porozumiewać się z regionalnym ośrodkiem toksykologii.
Piotr Burda
Product Details
10970
9788362597307
978-83-62597-30-7

Data sheet

Published in
Warszawa
Publication date
2012
Issue number
1
Cover
paperback
Pages count
95
Dimensions (mm)
130 x 195
Weight (g)
110
  • OSTRE ZATRUCIA – CZĘŚĆ OGÓLNA
    Wstęp
    Toksydromy
    Ogólne zasady leczenia ostrych zatruć
    Odtrutki
    Leki nasenne i uspokojające
    Neuroleptyki
    Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD)
    Leki przeciwdrgawkowe
    Leki działające na układ krążenia
    Leki przeciwbólowe
    Alkohole
    Glikol etylenowy
    Gazy
    Metale ciężkie
    Środki ochrony roślin
    Grzyby
Comments (0)