• Order to parcel locker

    Order to parcel locker
  • easy pay

    easy pay
  • Reduced price
Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie

Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie

9788364036811
171.50 zł
154.90 zł Save 16.60 zł Tax included
Lowest price within 30 days before promotion: 154.90 zł
Quantity
Product unavailable
Out of print

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Mamy przyjemność oddać w państwa ręce kolejną pozycję z zakresu żywienia i suplementacji osób aktywnych fizycznie przygotowaną przez pracowników naukowych Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach z udziałem innych specjalistów w obrębie tej dziedziny.
Pierwszą pozycję dotyczącą tej tematyki wy-dano w 1997 roku przy znacznym udziale absolwentki AWF Katowice, 5-krotnej Miss Fitness Świata, Kamili Porczyk. Wtedy też zawiązała się znacząca współpraca pomiędzy uczelnią a firmą Olimp, czego owocem były kolejne wydania wspomnianej publikacji. Niniejsza praca jest już 10. pozycją – rozszerzoną i uzupełnioną o najbardziej aktualną wiedzę.
W jej przygotowaniu uczestniczyło aż 10. pracowników naukowych, a jej powstanie było możliwe dzięki istotnemu wsparciu sponsorów:: Olimp Laboratories, AWF Katowice, dfMedica, Wody Karpackie oraz Medikatha. Jest to bardzo obszerna monografia. Poruszono w niej zarówno zagadnienia podstawowe, związane z ewolucją żywienia człowieka, jak również aktualne kwestie zagrożeń żywieniowych XXI wieku. Ponadto przedstawiono w niej szczegółowy opis metabolizmu wysiłkowego, aby każdemu czytelnikowi umożliwić pojęcie elementarnej wiedzy związanej z przyswajaniem mikro i makro składników pokarmowych oraz z ich wykorzystaniem, zarówno w spoczynku, jak i podczas pracy mięśniowej o różnym charakterze czy zmiennej objętości i intensywności wysiłku. W niniejszej pracy bardzo szeroko opisano podstawowe składniki pokarmowe – takie jak węglowodany, białka i tłuszcze – sygnalizując ich pochodzenie oraz wartość odżywczą czy funkcje metaboliczne w organizmie człowieka. Ponadto rozdział dotyczący nawodnienia organizmu rozszerzono o właściwości metaboliczne wody alkalicznej – zarówno w odniesieniu do stanów chorobowych, jak i możliwości wysiłkowych w sporcie. Witaminy i minerały opisano w nieco odmienny sposób, natomiast w przypadku stresu oksydacyjnego i suplementacji antyoksydacyjnej przytoczono dane z najnowszych pozycji światowej literatury. Poruszono także zagadnienia produkcji suplementów diety i kontroli ich jakości. Z uwagi na systematyczne udoskonalanie niektórych suplementów i pojawianie się całkiem nowych rozdział dotyczący suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie całkowicie przeredagowano i uzupełniono o najnowsze doniesienia naukowe.
W nowej wersji publikacji przedstawiono sposoby analizy i programowania diety dla potrzeb sportu wyczynowego, odchudzania i walki z różnymi chorobami metabolicznymi. Podano także szereg przykładów programowania diet dla wielu dyscyplin sportu – uwzględniając ich specyfikę pod kątem wydatku energetycznego i metabolizmu wysiłkowego – oraz sposoby wspomagania suplementacyjnego w tych dyscyplinach.
Ważnym aspektem tej pozycji są rekomendacje żywieniowo-suplementacyjne dla młodzieży uprawiającej sport wyczynowo. Natomiast całkiem nowatorskim jej elementem jest rozdział dotyczący zaleceń żywieniowych i suplementacyjnych podczas treningu wysokogórskiego oparty nie tylko o doniesienia z literatury, ale także wynikający z doświadczeń i eksperymentów autorów.
Jeden z ciekawszych rozdziałów pracy dotyczy dietetyczno-treningowych zaleceń walki z nadwagą i otyłością. W nim poruszono nowe sposoby łączenia różnych form aktywności ruchowej z odpowiednim sposobem żywienia. Do tych kwestii nawiązano w innym rozdziale – dotyczącym kuracji hormonalnych w strategii odchudzającej i przeciwstarzeniowej – którego tematyka zyskała ogromną popularność na świecie.
Do niezwykle nowatorskich aspektów tej monografii można zaliczyć zagadnienia dotyczące mikrobiomu, psychodietetyki oraz nutrigenetyki i nutrigenomiki. W rozdziałach opisujących te kwestie wyjaśniono:: jak ważne – dla naszego zdrowia i odporności – jest utrzymanie odpowiedniej mikroflory jelitowej; jak mózg steruje naszym sposobem żywienia oraz jak geny determinują preferencje i nietolerancje pokarmowe.
Końcowe rozdziały wprowadzają czytelnika w pojęcie dietetycznej diagnostyki laboratoryjnej oraz przypominają, jak masa i skład ciała człowieka wpływa na zdrowie i wydolność fizyczną. Niniejszy podręcznik stanowi obszerne źródło wiedzy dla bardzo szerokiej grupy odbiorców włącznie ze sportowcami, trenerami personalnymi, dietetykami, osobami z chorobami metabolicznymi oraz dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które chcą poprawić swoją sylwetkę i stan zdrowia.
Prof. dr hab. Adam Zając
Product Details
AWF Katowice
15073
9788364036811
978-83-64036-81-1

Data sheet

Published in
Katowice
Publication date
2017
Issue number
1
Cover
hard cover
Pages count
410
Dimensions (mm)
210 x 300
Weight (g)
1760
  • CZĘŚĆ I
    1. Żywieniowe zagrożenia współczesnego człowieka
    2. Żywienie a ludzkie genum - paleodieta
    3. Metabolizm wysiłkowy
    4. Węglowodany – charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    5. Tłuszcze – charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    6. Białka – charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    7. Płyny – rodzaje i ich rola w nawadnianiu organizmu
    8. Witaminy i minerały charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    9. Antyoksydanty, wolne rodniki, stres oksydacyjny
    10. Suplementy diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie
    11. Wybrane substancje dodatkowo stosowanie w produkcji suplementów diety
    CZĘŚĆ II
    12. Analiza i programowanie diety sportowców
    13. Dieta i suplementacja w wybranych dyscyplinach sportu
    14. Dieta i suplementacja młodego sportowca
    15. Dieta i suplementacja podczas treningu wysokogórskiego
    16. Dietoterapia w wybranych chorobach o podłożu metabolicznym i immunologicznym
    17. Dietetyczno-treningowe metody walki z nadwagą i otyłością
    18. Kuracje hormonalne w strategii odchudzającej i odmładzającej (przeciwstarzeniowej)
    19. Zaburzenia mikrobiomu u osób aktywnych. Znaczenie terapii probiotycznych w sporcie
    20. Nutrigenetyka, nutrigenomika i epigenetyka w żywieniu człowieka
    21. Psychodietetyka – wybrane zagadnienia
    CZĘŚĆ III
    22. Masa i skład ciała a zdrowie i wydolność fizyczna
    23. Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce
    Piśmiennictwo
You might also like
Comments (0)