Książka adresowana jest do osób, które są zainteresowane problematyką kształtowania i terapii mowy dzieci niesłyszących. Kolejne rozdziały zawierają omówienie elementarnych zagadnień dla tych osób, które nie mają interdyscyplinarnego przygotowania logopedycznego. Książkę można podzielić na dwie zasadnicze części. W pierwszej omówiono założenia teoretyczne surdologopedii, natomiast w drugiej przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące metodyki pracy logopedycznej z dziećmi z zaburzeniami słuchu i mowy. Zagadnienia zawarte w opracowaniu mają charakter syntetyczny, z podaniem konkretnej literatury. Autorka ma nadzieję, że opracowanie będzie motywacją do studiowania surdologopedii oraz inspiracją do teoretycznego i praktycznego doskonalenia warsztatu pracy osób zajmujących się wychowaniem i terapią dzieci oraz dorosłych z wadą słuchu.
I. WPROWADZENIE DO TEORETYCZNYCH PODSTAW TERAPII LOGOPEDYCZNEJ DZIECI Z ZABURZENIAMI SŁUCHU I MOWY 1. Surdologopedia jako specjalizacja zawodowa logopedii. 2. Przedmiot badań, cele i zadania surdologopedii. 3. Podstawowe terminy i definicje. 4. Rozwój myśli surdologopedycznej w Polsce i na świecie. 4.1. Sylwetki naukowców - pionierów surdologopedii w Polsce. 5. Współczesny model organizacji opieki nad dziećmi niedosłyszącymi w Polsce.
II. WYBRANE ZAGADNIENIA Z ANATOMII, FOZJOLOGII I PATOLOGII NARZĄDU SŁUCHU. 1. Budowa i funkcjonowanie narządu słuchu. 2. Podstawowe wiadomości z akustyki. 3. Fizjologia przenoszenia i odbierania dźwięków. 4. Badanie słuchu. 5. Etiologia wad słuchu. 6. Charakterystyka uszkodzeń narządu słuchu.
III. POROZUMIEWANIE SIĘ, MOWA I JEJ ZABURZENIA SPOWODOWANE WADĄ SŁUCHU. 1. Zaburzenia słuchu i mowy a rozwój psychomotoryczny dziecka. 2. Trudności w opanowaniu systemu językowego przez dzieci z głuchotą prelingwalną. 3. Porozumiewanie się osób głuchych.
IV. ZASADY I METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ DZIECI Z ZABURZENIAMI SŁUCHU I MOWY. 1. Zasady pracy z dzieckiem z wadą słuchu i mowy. 2. Metody terapii logopedycznej. 3. Ćwiczenia kształtujące i wspomagające rozwój mowy dziecka niesłyszącego. 4. Teorie i metody kształtowania systemu językowego dzieci niesłyszących.
V. DIAGNOZA LOGOPEDYCZNA DZIECI Z ZABURZENIAMI SŁUCHU I MOWY. Bibliografia.
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.