Książka adresowana jest do osób, które są zainteresowane problematyką kształtowania i terapii mowy dzieci niesłyszących. Kolejne rozdziały zawierają omówienie elementarnych zagadnień dla tych osób, które nie mają interdyscyplinarnego przygotowania logopedycznego. Książkę można podzielić na dwie zasadnicze części. W pierwszej omówiono założenia teoretyczne surdologopedii, natomiast w drugiej przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące metodyki pracy logopedycznej z dziećmi z zaburzeniami słuchu i mowy. Zagadnienia zawarte w opracowaniu mają charakter syntetyczny, z podaniem konkretnej literatury. Autorka ma nadzieję, że opracowanie będzie motywacją do studiowania surdologopedii oraz inspiracją do teoretycznego i praktycznego doskonalenia warsztatu pracy osób zajmujących się wychowaniem i terapią dzieci oraz dorosłych z wadą słuchu.
I. WPROWADZENIE DO TEORETYCZNYCH PODSTAW TERAPII LOGOPEDYCZNEJ DZIECI Z ZABURZENIAMI SŁUCHU I MOWY 1. Surdologopedia jako specjalizacja zawodowa logopedii. 2. Przedmiot badań, cele i zadania surdologopedii. 3. Podstawowe terminy i definicje. 4. Rozwój myśli surdologopedycznej w Polsce i na świecie. 4.1. Sylwetki naukowców - pionierów surdologopedii w Polsce. 5. Współczesny model organizacji opieki nad dziećmi niedosłyszącymi w Polsce.
II. WYBRANE ZAGADNIENIA Z ANATOMII, FOZJOLOGII I PATOLOGII NARZĄDU SŁUCHU. 1. Budowa i funkcjonowanie narządu słuchu. 2. Podstawowe wiadomości z akustyki. 3. Fizjologia przenoszenia i odbierania dźwięków. 4. Badanie słuchu. 5. Etiologia wad słuchu. 6. Charakterystyka uszkodzeń narządu słuchu.
III. POROZUMIEWANIE SIĘ, MOWA I JEJ ZABURZENIA SPOWODOWANE WADĄ SŁUCHU. 1. Zaburzenia słuchu i mowy a rozwój psychomotoryczny dziecka. 2. Trudności w opanowaniu systemu językowego przez dzieci z głuchotą prelingwalną. 3. Porozumiewanie się osób głuchych.
IV. ZASADY I METODY TERAPII LOGOPEDYCZNEJ DZIECI Z ZABURZENIAMI SŁUCHU I MOWY. 1. Zasady pracy z dzieckiem z wadą słuchu i mowy. 2. Metody terapii logopedycznej. 3. Ćwiczenia kształtujące i wspomagające rozwój mowy dziecka niesłyszącego. 4. Teorie i metody kształtowania systemu językowego dzieci niesłyszących.
V. DIAGNOZA LOGOPEDYCZNA DZIECI Z ZABURZENIAMI SŁUCHU I MOWY. Bibliografia.
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.