Radzenie sobie z emocjami w relacjach z przyjaciółmi bywa trudne, zwłaszcza dla dzieci. Prawie każde dziecko doświadczyło zazdrości o najlepszego przyjaciela, złości podczas kłótni z kolegami lub smutku z powodu przeprowadzki przyjaciółki. Dzieciom zwykle bardzo zależy na przyjaciołach, jednak sposób, w jaki radzą sobie z uczuciami wobec kolegów i przyjaciół, może mieć ogromny wpływ na to, czy te relacje będą się rozwijały i umacniały, czy też osłabną i się rozpadną.
W tej książce autorki, specjalistki w dziedzinie rodzicielstwa i rozwoju dziecka, odchodzą od powszechnych błędnych rad typu „nie przejmuj się” czy „po prostu się uspokój”, które jedynie wywołują w najmłodszych frustrację i poczucie zagubienia. W zamian wyjaśniają pożyteczne funkcje wszystkich emocji, także tych przykrych.
Moje przyjaźnie. Uczucia w relacji to poradnik, który pomoże dzieciom zrozumieć własne uczucia w relacjach rówieśniczych, otwarcie o nich mówić i lepiej sobie z nimi radzić. Dzięki temu będą potrafiły::
- budować wartościowe przyjaźnie,
- być otwarte na potrzeby przyjaciół,
- skuteczniej porozumiewać się z rówieśnikami,
- rozwiązywać konflikty z przyjaciółmi.
Książka jest skierowana do dzieci w wieku 6–9 lat, napisana prostym językiem i zabawna. Zawiera ilustrowane scenki, które pokazują dziecku powiązania między różnymi zdarzeniami a jego myślami i emocjami. Jej świetnym dopełnieniem jest poradnik Moje przyjaźnie. Nawiązywanie relacji.
Emocje mają swoje źródło w relacjach, a relacje są pełne emocji. Uczucia to stałe i najważniejsze elementy życia i rozwoju. Obcowanie z nimi, ich zrozumienie i okiełznanie nie jest łatwe, ale jest możliwe – dzięki wiedzy, świadomości tego, co je wyzwala, i uważności na ich wpływ na relacje. Ta książka, pełna przykładów, konkretów i charakterystycznego dla autorek humoru, pomaga młodym czytelnikom poznać moc emocji zarówno od strony zachowania, jak i od strony myślenia, a także nauczyć się konstruktywnie je wyrażać w dbałości o relacje od najmłodszych lat.Emilia Wojewódzkapsycholog, terapeuta behawioralny,
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Centrum Dziecięcej TerapiiKomunikowanie się jest jedną z najważniejszych kompetencji przyszłości. Dlaczego? Ponieważ w czasach, kiedy wszelkie informacje i wiadomości możemy wyszukać jednym kliknięciem palca w ekran, najważniejsze staje się to, czego technologia nie może nam zastąpić. Umiejętność budowania relacji jest jedną z kluczowych – wspiera poczucie własnej wartości, umożliwia zawieranie i utrzymywanie przyjaźni, stanowi podstawę stawiania granic bez urażania drugiej osoby. Czytanie tej książki wspólnie z dzieckiem będzie doskonałym wstępem do rozmowy o tym, co trudnego może je spotkać podczas nawiązywania nowych znajomości. Pozwoli poznać i wybrać strategie, które pomogą dziecku, gdy emocje wezmą górę. To książka o tym, jak sobie radzić, gdy jest trudno. Ważna i potrzebna. Nie tylko dzieciom…Monika Stutz-Kowalskacertyfikowany trener Family Lab, prowadzi seminaria inspirowane pedagogiką Jespera Juula oraz szkolenia i konsultacje dla rodziców, tworzy profil
„Stacja Relacja”