Podręcznik Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przedstawia klasyfikację oraz dokładne kryteria rozpoznawania zaburzeń psychicznych. W minionych 60 latach kolejne wydania podręcznika ugruntowały jego pozycję jako narzędzia przydatnego w codziennej praktyce klinicznej dotyczącej zdrowia psychicznego. Choć nie jest możliwy pełny opis procesów patologicznych, leżących u podłoża większości zaburzeń psychicznych, to jednak aktualne kryteria diagnostyczne stanowią możliwie najpełniejszy opis tego, jak przejawiają się zaburzenia psychiczne i jak może je rozpoznawać doświadczony klinicysta.
Zamiarem autorów było stworzenie praktycznego, uwzględniającego najrozmaitsze stany i sytuacje kliniczne przewodnika ze zrozumiałym i jednolitym układem informacji, który pozwoli na postawienie prawidłowego rozpoznania, a w ślad za tym – na zastosowanie odpowiedniego leczenia zaburzeń psychicznych. Podręcznik jest niezbędnym narzędziem dla klinicystów badaczy i praktyków. Może być wykorzystany w procesie kształcenia oraz w badaniach naukowych w psychiatrii.(...)
Część I. PODSTAWY DSM-5 Wprowadzenie Posługiwanie się podręcznikiem Otrzeżenia dotyczące posługiwania się DSM-5 na potrzeby sądownictwa Część II. KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE I KODY Zaburzenia neurorozwojowe Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne Zaburzenia (afektywne) dwubiegunowe i inne z nimi związane Zaburzenia depresyjne Zaburzenia lękowe Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i inne z nimi związane (pokrewne) Zaburzenia pourazowe i związane z czynnikiem stresowym Zaburzenia dysocjacyjne Zaburzenia z objawami somatycznymi i inne z nimi związane (pokrewne) Zaburzenia jedzenia i odżywiania się Zaburzenia wydalania Zaburzenia snu i czuwania Dysfunkcje seksualne Dysforia płciowa (Zaburzenia tożsamości płciowej) Zaburzenia niszczycielskie, kontroli impulsów i zachowania Zaburzenia związane z substancjami i uzależnienia Zaburzenia neuropoznawcze Zaburzenia osobowości Parafilie (Zaburzenia parafiliczne) Inne zaburzenia psychiczne Zaburzenia ruchu wywołane lekiem i inne działania niepożądane leków Inne stany, które mogą być przedmiotem zainteresowania klinicznego Część III. NOWE METODY I MODELE Metody pomiaru Kontekst kulturowy Alternatywny model zaburzeń osobowości DSM-5 Stany wymagające dalszych badań ANEKS Najważniejsze zmiany DSM-5 w porównaniu z DSM-IV Słownik terminów specjalistycznych Słownik kulturowych pojęć cierpienia Wykaz rozpoznań DSM-5 i kodów (ICD-9-CM i ICD-10-CM) Numeryczny wykaz rozpoznań DSM-5 i kodów (ICD-9-CM) Numeryczny wykaz rozpoznań DSM-5 i kodów (ICD-10-CM) Doradcy i inni współpracownicy DSM-5 Skorowidz