Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego to książka, która cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku wydawniczym. Nowe wydanie podręcznika przygotował zespół specjalistów i zarazem doświadczonych nauczycieli reprezentujących najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Obecne wydanie zostało zweryfikowane i zaktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą. Większość rozdziałów rozszerzono o nowe treści, a tekst dotyczący żywienia w sporcie został przygotowany na nowo, ponadto dodano rozdział poświęcony fizjologii nurkowania.
Autorzy kładą szczególny nacisk na zagadnienia dotyczące wpływu wysiłku i treningu na ustrój::
- zdrowego, dorosłego człowieka, z uwzględnieniem odmienności organizmu kobiety (w tym w okresie ciąży i menopauzy),
- w czasie rozwoju i starzenia się,
- w różnych temperaturach otoczenia przy różnych typach wysiłku,
- w warunkach wysokogórskich,
- w wybranych schorzeniach:: choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca i niepełnosprawność ruchowa.
W książce przedstawiono również problematykę niedoboru aktywności ruchowej, treningu zdrowotnego, dopingu i genetyki w sporcie.
Publikacja jest adresowana do studentów wychowania fizycznego, fizjoterapii, turystyki i rekreacji. Będzie również przydatna studentom kierunków:: pielęgniarstwo, zdrowie publiczne i dietetyka. Z pewnością zainteresuje także lekarzy zajmujących się rehabilitacją ruchową, trenerów sportowych, nauczycieli wychowania fizycznego i osoby zajmujące się rekreacją ruchową.