Po 27 latach powstaje nowy podręcznik akademicki Zarys foniatrii klinicznej, którego współautorami są przede wszystkim doświadczeni pracownicy Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i osoby od wielu lat współpracujące. Szereg rozdziałów opracowano w nowym ujęciu, uwzględniając aktualne kierunki badań klinicznych.
Biostrukturę procesu komunikatywnego odniesiono do podziału czynnościowego układu nerwowego, uwypuklając znaczenie części nadrzędnej w ośrodkowych procesach przetwarzania słuchowego.
W podstawach biolingwistyki podkreślono jej związek z naukami medycznymi. Wykazano znaczenie psychologii klinicznej w diagnostyce i rehabilitacji zaburzeń komunikatywnych. Zasygnalizowano przydatność genetyki i immunologii klinicznej w praktyce foniatrycznej.
Część kliniczną zaburzeń komunikatywnych przedstawiono tradycyjnie, omawiając w kolejnych rozdziałach problematykę głosu, mowy i słuchu w wieku rozwojowym. Wprowadzono rozdział omawiający niewerbalne sposoby porozumiewania się. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskich Foniatrów włączono zagadnienia dotyczące zaburzeń fazy ustnej i ustno-gardłowej połykania.
W rozdziale poświęconym orzecznictwu lekarskiemu przedstawiono szczegółowe zasady orzekania o zdolności do pracy, uszczerbku na zdrowiu i niepełnosprawności w chorobach głosu, słuchu, mowy i języka.
Część 1. PODSTAWY TEORETYCZNE I WIADOMOŚCI OGÓLNE DOTYCZĄCE PROC KOMUNIKATYWNEGO 1. Biostruktura narządu głosu, mowy i słuchu 2. Podstawy fizjologii głosu, mowy i słuchu 3. Wprowadzenie do podstaw biolingwistyki 4. Przydatność badań radiologicznych w foniatrii 5. Problematy ka psychologiczna w foniatrii i pedoaudiologii 6. Wybrane zagadnienia genetyki w foniatrii 7. Problemy immunologiczne w zaburzeniach procesu komunikatywnego ze szczególnym uwzględnieniem narządu słuchu Część 2. ZABURZENIA GŁOSU 8. Badanie kliniczne narządu głosu i układu oddechowego 9. Analizy akustyczne głosu i mowy w praktyce foniatrycznej 10. Fizjologiczny rozwój głosu 11. Zaburzenia dysplastyczne głosu 12. Zaburzenia głosu wieku rozwojowego 13. Organiczne zaburzenia głosu 14. Hormonalnie uwarunkowane zaburzenia głosu i mowy 15. Dysfonia porażenna 16. Zasady fonochirurgii 17. Czynnościowe zaburzenia głosu 18. Głos przedsionkowy 19. Dysfonia spastyczna 20. Zaburzenia głosu śpiewaczego 21. Zawodowe zaburzenia głosu 22. Zasady leczenia, rehabilitacji i profilaktyki zaburzeń głosu 23. Problemy foniatryczne w chorobach nowotworowych krtani Część 3. ZABURZENIA MOWY I JĘZYKA 24. Badanie narządu mowy 25. Zaburzenia rozwoju mowy 26. Zaburzenia artykulacji 27. Nosowanie 28. Zaburzenia płynności mowy 29. Zaburzenia mowy w chorobach neurologicznych 30. Zaburzenia głosu i mowy w schorzeniach psychiatrycznych 31. Leczenie i rokowanie w ośrodkowych zaburzeniach mowy Część 4. ZABURZENIA SŁUCHU W WIEKU ROZWOJOWYM (PEDOAUDIOLOGIA) 32. Badania przesiewowe słuchu 33. Metody badania słuchu w wieku rozwojowym 34. Diagnosty ka zaburzeń słuchu w wieku rozwojowym 35. Etiologia zaburzeń słuchu u dzieci 36. Nagła głuchota, niedosłuch postępujący i fluktuacyjny w w ieku rozwojowym 37. Głos i mowa dziecka z uszkodzonym słuchem 38. Leczenie i rehabilitacja zaburzeń słuchu u dzieci 39. Wskazania do chirurgicznego leczenia niedosłuchów u dzieci 40. Aparaty słuchowe, protezowanie słuchu 41. Niewerbalne sposoby porozumiewania się 42. Zasady kwalifikowania dzieci z uszkodzonym słuchem do szkół Część 5. ZABURZENIA POŁYKANIA W PRAKTYCE FONIATRYCZNEJ 43. Zaburzenia połykania w praktyce foniatrycznej Część 6. ORZECZNICTWO LEKARSKIE W FONIATRIII AUDIOLOGII 44. Orzecznictwo lekarskie w foniatrii i audiologii Indeks
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.