Po 27 latach powstaje nowy podręcznik akademicki Zarys foniatrii klinicznej, którego współautorami są przede wszystkim doświadczeni pracownicy Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i osoby od wielu lat współpracujące. Szereg rozdziałów opracowano w nowym ujęciu, uwzględniając aktualne kierunki badań klinicznych.
Biostrukturę procesu komunikatywnego odniesiono do podziału czynnościowego układu nerwowego, uwypuklając znaczenie części nadrzędnej w ośrodkowych procesach przetwarzania słuchowego.
W podstawach biolingwistyki podkreślono jej związek z naukami medycznymi. Wykazano znaczenie psychologii klinicznej w diagnostyce i rehabilitacji zaburzeń komunikatywnych. Zasygnalizowano przydatność genetyki i immunologii klinicznej w praktyce foniatrycznej.
Część kliniczną zaburzeń komunikatywnych przedstawiono tradycyjnie, omawiając w kolejnych rozdziałach problematykę głosu, mowy i słuchu w wieku rozwojowym. Wprowadzono rozdział omawiający niewerbalne sposoby porozumiewania się. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskich Foniatrów włączono zagadnienia dotyczące zaburzeń fazy ustnej i ustno-gardłowej połykania.
W rozdziale poświęconym orzecznictwu lekarskiemu przedstawiono szczegółowe zasady orzekania o zdolności do pracy, uszczerbku na zdrowiu i niepełnosprawności w chorobach głosu, słuchu, mowy i języka.
Część 1. PODSTAWY TEORETYCZNE I WIADOMOŚCI OGÓLNE DOTYCZĄCE PROC KOMUNIKATYWNEGO 1. Biostruktura narządu głosu, mowy i słuchu 2. Podstawy fizjologii głosu, mowy i słuchu 3. Wprowadzenie do podstaw biolingwistyki 4. Przydatność badań radiologicznych w foniatrii 5. Problematy ka psychologiczna w foniatrii i pedoaudiologii 6. Wybrane zagadnienia genetyki w foniatrii 7. Problemy immunologiczne w zaburzeniach procesu komunikatywnego ze szczególnym uwzględnieniem narządu słuchu Część 2. ZABURZENIA GŁOSU 8. Badanie kliniczne narządu głosu i układu oddechowego 9. Analizy akustyczne głosu i mowy w praktyce foniatrycznej 10. Fizjologiczny rozwój głosu 11. Zaburzenia dysplastyczne głosu 12. Zaburzenia głosu wieku rozwojowego 13. Organiczne zaburzenia głosu 14. Hormonalnie uwarunkowane zaburzenia głosu i mowy 15. Dysfonia porażenna 16. Zasady fonochirurgii 17. Czynnościowe zaburzenia głosu 18. Głos przedsionkowy 19. Dysfonia spastyczna 20. Zaburzenia głosu śpiewaczego 21. Zawodowe zaburzenia głosu 22. Zasady leczenia, rehabilitacji i profilaktyki zaburzeń głosu 23. Problemy foniatryczne w chorobach nowotworowych krtani Część 3. ZABURZENIA MOWY I JĘZYKA 24. Badanie narządu mowy 25. Zaburzenia rozwoju mowy 26. Zaburzenia artykulacji 27. Nosowanie 28. Zaburzenia płynności mowy 29. Zaburzenia mowy w chorobach neurologicznych 30. Zaburzenia głosu i mowy w schorzeniach psychiatrycznych 31. Leczenie i rokowanie w ośrodkowych zaburzeniach mowy Część 4. ZABURZENIA SŁUCHU W WIEKU ROZWOJOWYM (PEDOAUDIOLOGIA) 32. Badania przesiewowe słuchu 33. Metody badania słuchu w wieku rozwojowym 34. Diagnosty ka zaburzeń słuchu w wieku rozwojowym 35. Etiologia zaburzeń słuchu u dzieci 36. Nagła głuchota, niedosłuch postępujący i fluktuacyjny w w ieku rozwojowym 37. Głos i mowa dziecka z uszkodzonym słuchem 38. Leczenie i rehabilitacja zaburzeń słuchu u dzieci 39. Wskazania do chirurgicznego leczenia niedosłuchów u dzieci 40. Aparaty słuchowe, protezowanie słuchu 41. Niewerbalne sposoby porozumiewania się 42. Zasady kwalifikowania dzieci z uszkodzonym słuchem do szkół Część 5. ZABURZENIA POŁYKANIA W PRAKTYCE FONIATRYCZNEJ 43. Zaburzenia połykania w praktyce foniatrycznej Część 6. ORZECZNICTWO LEKARSKIE W FONIATRIII AUDIOLOGII 44. Orzecznictwo lekarskie w foniatrii i audiologii Indeks
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.