Nowoczesny podręcznik uwzględniający aktualną wiedzę z zakresu psychiatrii i pielęgniarstwa psychiatrycznego, w którym zagadnienia opisano zgodnie z aktualnymi systemami diagnostycznymi ICD-10 i DSM-IV..
Podręcznik składa się z 3 części. W części 1 przedstawiono podstawy neuro- i psychofizjologiczne, pozwalające zrozumieć mechanizmy regulujące zachowanie człowieka i występowanie zaburzeń psychicznych. W części 2 omówiono:: badanie psychiatryczne, relacje terapeutyczne z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi, wywiad psychiatryczny. Część 3 dotyczy podstaw klinicznych najczęstszych zaburzeń i chorób psychicznych oraz problemy, cele opieki i interwencje pielęgniarskie. Na końcu podręcznika zamieszczono wzory dokumentacji procesu pielęgnowania chorego z zaburzeniami psychicznymi.
CZĘŚĆ I. PODSTAWY PSYCHIATRII 1. Rys historyczny opieki psychiatrycznej 2. Etyczne i prawne aspekty opieki psychiatrycznej 3. Metody psychospołeczne w psychiatrii 4. Podstawy neuroanatomii i neurofizjologii klinicznej 5. Rozwój psychiczny człowieka 6. Zdrowie psychiczne i jego zaburzenia oraz ochrona zdrowia psychicznego 7. Podstawy genetyki w psychiatrii CZĘŚĆ II. OCENA STANU PSYCHICZNEGO I KOMUNIKOWANIE SIĘ W PSYCHIATRII 8. Badanie psychiatryczne 9. Wywiad psychiatryczny 10. Komunikowanie się z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi 11. Bariery w komunikowaniu się z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi CZĘŚĆ III. PODSTAWY KLINICZNE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH I OPIEKA PIELĘGNIARSKA 12. Założenia teoretyczne pielęgniarstwa psychiatrycznego 13. Schizofrenia i inne zaburzenia psychotyczne 14. Choroby afektywne 15. Zaburzenia spowodowane zażywaniem substancji psychoaktywnych 16. Zaburzenia jedzenia 17. Zaburzenia lękowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną 18. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne 19. Zaburzenia osobowości 20. Zaburzenia wieku rozwojowego 21. Zaburzenia psychiczne wieku podeszłego 22. Zaburzenia psychiczne w chorobach somatycznych 23. Zaburzenia psychoseksualne Skorowidz