Książka to kompleksowy komentarz do przepisów ustawy prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Z uwagi na charakter praw pacjenta zawartych w ustawie, analiza dotyczy przede wszystkim prawa natury osobistej, tj. - świadczeń zdrowotnych, - informacji, - działań niepożądanych produktów leczniczych, - tajemnicy informacji związanych z pacjentem, - wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, - poszanowania intymności i godności pacjenta, - dokumentacji medycznej, - zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza, - poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, - opieki duszpasterskiej, - przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
Autorzy wykazali również, że poza naruszeniem dóbr osobistych, także naruszenie prawa do właściwego standardu opieki medycznej może wywoływać u pacjenta ujemne doznania psychiczne, dyskomfort czy utratę zaufania do leczących. Chodzi tu o prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, uzasadniające oczekiwanie pacjenta, że zastosowane wobec niego metody lecznicze, diagnostyczne, pielęgnacyjne i rehabilitacyjne odpowiadające związanym z tym potrzebom, będą oparte na sprawdzonych i aktualnych metodach. Publikacja została przygotowana przez zespół prawników, którzy z uwagi na swoją działalność zawodową, posiadają bogatą wiedzę i doświadczanie dotyczące stanowienia oraz stosowania prawa w zakresie zagadnień poruszanych w komentowanej ustawie.
Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2020 r. poz. 849 Rozdział 1. Przepisy ogólne Art. 1. [Zakres ustawy Art. 2. [Podmioty zobowiązane do przestrzegania praw pacjenta] Art. 3. [Definicje] Art. 4. [Zadośćuczynienie pieniężne; suma pieniężna na cel społeczny] Art. 5. [Ograniczenie korzystania z praw pacjenta] Rozdział 2. Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych Art. 6. [Zakres prawa do świadczeń zdrowotnych Art. 7. [Prawo do natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego; prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych związanych z porodem Art. 8. [Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych] Rozdział 3. Prawo pacjenta do informacji Art. 9. [Zakres prawa do informacji] Art. 10. [Prawo do dostatecznie wczesnej informacji o zamiarze odstąpienia od leczenia] Art. 11. [Prawo do informacji o prawach pacjenta] Art. 12. [Prawo do informacji o rodzaju i zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych]
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.