• Order to parcel locker

    Order to parcel locker
  • easy pay

    easy pay
  • Reduced price
Sens życia i umierania

Sens życia i umierania

Antropologiczno-tanatologiczne aspekty myśli Antoniego Kępińskiego

9788375872590
30.00 zł
26.90 zł Save 3.10 zł Tax included
Lowest price within 30 days before promotion: 26.90 zł
Quantity
Product unavailable
Out of print

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Książka jest opracowaniem z pogranicza filozofii i psychologii, porusza problemy tanatopsychologiczne (tzn. związane z psychologią śmierci, umierania i żałoby etc) na tle filozoficznych rozważań o człowieku.
Rozważania podejmowane są w oparciu o myśl krakowskiego psychiatry Antoniego Kępińskiego i koncentrują się głównie na pokazaniu zależności między szeroko rozumianą antropologią a psychologią śmierci. Przez analizę zawartych w twórczości Kępińskiego wątków tanatopsychologicznych i filozoficznych starano się pokazać jak bardzo myślenie o człowieku (na wielu różnych poziomach) związane jest z faktem jego śmiertelności.
Chociaż z roku na rok problematyka tanatopsychologiczna staje się coraz bardziej obecna w debacie społecznej i naukowej, to jednak zainteresowanie nią wciąż jest małe (szkoda, bo śmierć dotyczy każdego bez wyjątku). Niniejsza książka pozwala na poszerzenie wiedzy w tym temacie. Odwołanie się do pracy Kępińskiego uświadamia ponadto, że i w polskiej psychologii tematyka śmierci była podejmowana, wcześniej niż się wydaje, a polska nauka posiadała niebanalnego myśliciela.
Celem książki jest pokazanie aktualności problematyki tanatopsychologicznej, zarówno w podejściu do pacjentów (zwłaszcza terminalnie chorych) czy opiece hospicyjnej ale też w rozważaniach antropologicznych, i jakiejkolwiek innej próbie opisu kondycji człowieka w świecie. Drugim celem książki jest przedstawienie wspomnianych zależności na konkretnym przykładzie życia. Antoni Kępiński opisywał człowieka nie jako teoretyk, ale jako praktyk i najlepiej wiedział co w człowieku siedzi. Jego spostrzeżenia były przeniknięte osobistymi doświadczeniami, zwłaszcza wojennymi, wśród których jest i to najbardziej traumatyczne – obozy jenieckie i obóz koncentracyjny.
W pierwszym rozdziale przedstawiono główne problemy poruszane przez tanatopsychologię (postawy wobec śmierci, lęk przed śmiercią… etc). W drugim rozdziale przybliżono myśl Antoniego Kępińskiego ze szczególnym uwzględnieniem rozważa dotyczących śmierci. Trzeci rozdział pokazuje oryginalność myśli Kępińskiego, i rozważa możliwości pomocy ludziom umierającym, wolontariuszom czy żałobnikom.
Mimo, iż książka jest pracą naukową, problematyka jaką podejmuje może zainteresować nie tylko filozofów czy psychologów, ale też każdego człowieka zastanawiającego się nad swoim życiem i śmiertelnością
Product Details
Impuls
9036
9788375872590
978-83-7587-259-0

Data sheet

Published in
Kraków
Publication date
2009
Issue number
1
Cover
paperback
Pages count
175
Dimensions (mm)
160 x 235
Weight (g)
290
  • Rozdział 1. GŁÓWNE PROBLEMY TANATOPSYCHOLOGII
    1.1. Postawy wobec śmierci
    1.2. Zagadnienie lęku przed śmiercią
    1.3. Opieka paliatywno-hospicyjna
    1.4. Problematyka żałoby
  • Rozdział 2. ANTONIEGO KĘPIŃSKIEGO KONCEPCJA ŚWIATA I CZŁOWIEKA
    2.1. Główne założenia antropologiczne
    2.2. Lęk przed śmiercią
    2.3. Konteksty spotkania ze śmiercią
  • Rozdział 3. ORYGINALNOŚĆ MYŚLI ANTONIEGO KĘPIŃSKIEGO
    3.1. Wielowymiarowość człowieka
    3.2. Człowiek wobec tajemnicy śmierci
    3.3. Próba oceny myśli Kępińskiego
    ZAKOŃCZENIE
    BIBLIOGRAFIA
Comments (0)