• Order to parcel locker

    Order to parcel locker
  • easy pay

    easy pay
  • Reduced price
Tabula rasa - spory o naturę ludzką

Tabula rasa - spory o naturę ludzką

8389574772
79.00 zł
71.10 zł Save 7.90 zł Tax included
Lowest price within 30 days before promotion: 71.10 zł
Quantity
Product unavailable
Out of print

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Steven Pinker omawia moralne, emocjonalne i polityczne zabarwienie pojęcia natury ludzkiej we współczesnym świecie. Próbuje odtworzyć bieg historii, który doprowadził do tego, że naturę ludzką zaczęto spostrzegać jako pojęcie niebezpieczne. Zaprzeczanie istnieniu natury ludzkiej porównuje do wiktoriańskiego zażenowania w sprawach seksu. Uważa je jednak za znacznie bardziej szkodliwe - zniekształca bowiem współczesną naukę i oświatę, wypacza dyskusje publiczne i wpływa na nasze życie codzienne. Teoria, zgodnie z którą własne dzieci można kształtować jak glinę, narzuciła rodzicom nienaturalne, a czasem nawet okrutne metody wychowawcze. Spotęgowała cierpienia rodziców, których dzieci nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Przekonanie zaś, że ludzkość można przemodelować dzięki prowadzonym na wielką skalę projektom inżynierii społecznej, doprowadziło do okrutnych zbrodni w historii naszego gatunku.
Pinker przekonuje jednak, że uznanie istnienia natury ludzkiej nie jest równoznaczne z akceptacją rasizmu, wojny, ludobójstwa czy zaniedbywania dzieci i osób pokrzywdzonych przez los. Tym samym, opowiada się za uznaniem odkryć dotyczących natury człowieka, które są często lekceważone lub zatajane we współczesnych rozważaniach nad ludzką kondycją. Pokazuje, w jaki sposób nowa wiedza może przyczynić się do zrozumienia licznych zagadnień i znalezienia rozwiązań problemów, które od dawna trapią ludzkie społeczeństwa - równouprawnienie płci, likwidacja ksenofobii i uprzedzeń międzygrupowych, walka z przemocą, tworzenie skutecznego ładu społecznego i programów wychowawczych.
Założenia, że istoty ludzkie są identyczne pod względem biologicznym, nie mają niegodziwych motywów i mogą dokonywać całkowicie wolnych wyborów są poddawane w wątpliwość. Jednak myśl o wrodzonej konstrukcji psychicznej bywa niemal rozpaczliwie odpychana przez badaczy. Wielu intelektualistów zaprzeczając istnieniu natury odwołuje się do trzech metafor:: czystej karty (przyrównującej umysł nowonarodzonego człowieka do czystej tablicy, która zapisana zostanie na skutek doświadczenia), szlachetnego dzikusa (założenia, że człowiek pierwotnie był dobry i szlachetny, a dopiero potem został zdeprawowany przez cywilizację) i ducha w maszynie (założenia, że w poddanym prawom fizyki i biologii ciele zamieszkuje dusza, z istoty swej niezmienna i nie poddająca się prawom natury).
Książka jest w istocie dyskusją nad trafnością i zasadnością tych zażarcie bronionych metafor, w świetle osiągnięć współczesnej psychologii, socjologii, biologii i antropologii.
Steven Pinker jest znakomitym psychologiem pracującym w Massachusetts Institute of Psychology, autorem oryginalnych badań nad rozwojem języka i percepcją przestrzenną oraz wielu książek, które przyniosły mu światową sławę, między innymi The Language Instinct czy How The Mind Works (wydanie polskie:: Jak działa umysł).
Product Details
GWP
3962
9788389574770
83-89574-77-2

Data sheet

Published in
Sopot
Publication date
2005
Issue number
1
Cover
hard cover
Pages count
664
Dimensions (mm)
170 x 245
Weight (g)
1090
  • Przedmowa
  • Część I. CZYSTA TABLICA, SZLACHETNY DZIKUS I DUCH W MASZYNIE
    1. Teoria oficjalna
    2. Modelina
    3. Ostatni mur
    4. Kulturoentuzjaści
    5. Ostatni bastion
  • Część II
    6. Nauki polityczne
    7. Trójca święta
  • Część III. NATURA LUDZKA Z LUDZKĄ TWARZĄ
    8. Lęk przed nierównością
    9. Lęk przed niedoskonałością
    10. Lęk przed determinizmem
    11. Lęk przed nihilizmem
  • Część IV. POZNAJ SAMEGO SIEBIE
    12. Kontakt z rzeczywistością
    13. Z głębi siebie
    14. Liczne źródła naszego cierpienia
    15. Zwierzę z poczuciem wyższości
  • Część V. GORĄCE TEMATY
    16. Polityka
    17. Przemoc
    18. Płeć
    19. Dzieci
    20. Sztuka
  • Część VI. GŁOS GATUNKU
  • BIBLIOGRAFIA
  • Indeks rzeczowy. indeks nazwisk
Comments (0)