Pomysł opracowania monografii „Meandry współczesnej farmakoterapii” wynika z doświadczeń zawodowych związanych ze stosowaną przez pacjentów farmakoterapią i jej konsekwencjami w praktyce, nie zawsze pozytywnymi. Wybór tematów nie jest przypadkowy. Autorzy chcą się podzielić spostrzeżeniami dotyczącymi problemów, z jakimi ma do czynienia lekarz praktyk w codziennej pracy. Zespół, który podjął się wy1zwania stworzenia monografii, to lekarze, farmakolodzy kliniczni, farmakoepidemiolodzy, praw1nicy oraz eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, co jest oczywistym gwarantem interdyscyplinarności zawartych w opracowaniu treści.
Zawartość publikacji:: - Aspekty praktyczne oraz problemy związane z leczeniem kwetiapiną, benzodiazepinami, niebenzodiazepinowymi lekami nasennymi - Omówienie powyższych grup leków w kontekście:: * Interakcji z innymi lekami i alkoholem * Zastosowania w populacji geriatrycznej * Bezpieczeństwa stosowania u kobiet ciężarnych * Wystąpienia działań niepożądanych - Nieoczywiste skutki błędnie przeprowadzonej farmakoterapii - Najczęstsze interakcje i działania niepożądane w praktyce lekarskiej - Specyficzność farmakokinetyczno-farmakodynamiczna leków stosowanych u pacjenta w stanie terminalnym - Zespół serotoninowy - epidemiologia, obraz kliniczny, czynniki wyzwalające, postępowanie - Praktyczne aspekty doboru leków w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Miejsce fitoterapii w terapii chorób zakaźnych układu oddechowego. - Upośledzenie sprawności psychofizycznej jako działanie niepożądane niektórych grup leków. Aspekty prawne kierowania pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
1. Wstęp 2. Pułapki w terapii lekami z grupy benzodiazepin i lekami Z 3. Kwetiapina – lek często stosowany ale czy znany? 4. Powikłania terapii spowodowane często stosowanymi lekami – aspekty praktyczne 5. Nasilenie odczuwania bólu jako konsekwencja nieprawidłowo dobranej farmakoterapii 6. Częste interakcje leków w gabinecie lekarza POZ i specjalisty – czy je znamy i czy umiemy im zapobiegać 7. Farmakoterapia u kresu życia – jak ją rozumieć , jak postępować w praktyce 8. Zespół serotoninowy jako niepożądane działanie polifarmakoterapii – częstszy niż rozpoznawany 9. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowy w praktyce – pułapki i zagrożenia 10. Leki, alkohol i inne substancje psychoaktywne a prowadzenie pojazdów mechanicznych i skutki prawne
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.