Oblicze współczesnej medycyny zmieniło się w ciągu ostatnich 50 lat bardziej niż na przestrzeni kilku ostatnich wieków. Gigantyczny postęp w technikach diagnostycznych i zastosowanie wyrafinowanych urządzeń oraz metod opisujących i obrazujących stan poszczególnych układów i narządów, a nawet komórek organizmu,pozwala na rozpoznawanie zaburzeń i patologii nawet na poziomie molekularnym. Postęp nauki i poszerzenie wiedzy umożliwiły stworzenie metod leczenia chorób, których niedawno jeszcze nie znano. Zmiany następują tak szybko, że czasami trudno je śledzić.
Tylko jeden element praktyki medycznej pozostał stały i niezmienny. Jest nim osobisty kontakt lekarza z pacjentem. Na nic zdadzą się wszelkie możliwości współczesnej medycyny, jeśli lekarz nie będzie umiał rozmawiać z chorym i zdobyć jego zaufania, poprawnie go zbadać i na tej podstawie ustalić wstępnego rozpoznania. Wywiad i badanie przedmiotowe, składające się na to, co nazywamy badaniem klinicznym, są kluczem do tworzenia poprawnych hipotez diagnostycznych i racjonalnego planowania badań, a później także prowadzenia leczenia i śledzenia jego wyników. Dla lekarza nie ma nic wspanialszego niż satysfakcja z udzielenia skutecznej pomocy.
Oddajemy do rąk naszych Czytelników – studentów i lekarzy podręcznik podstaw badania klinicznego. Jest on podsumowaniem tego, co niezbędne przy nabieraniu profesjonalnych umiejętności i nawyków w kontakcie z każdym pacjentem. Układ książki oraz wskazówki dotyczące kolejności badania przedmiotowego pomagają porządkować wiedzę o chorym oraz umiejętność obserwacji bez ryzyka pominięcia czegoś ważnego.
Poza zdjęciami w tekście, na portalu MEDITEKA umieściliśmy dodatkowo filmy pokazujące najważniejsze fragmenty badania przedmiotowego.
Podręcznik jest dwujęzyczny, polsko–angielski. Naszym zamiarem było ułatwienie studentom uczenia się i rozumienia pojęć medycznych bez konieczności sięgania do słowników. Nigdy nie wiadomo, co w życiu okaże się użyteczne i potrzebne i jakiego języka będziemy używali w przyszłości w codziennej pracy.
I. NAWIĄZYWANIE KONTAKTU Z PACJENTEM II. WYWIAD Z CHORYM III. BADANIE OGÓLNE 1. Zachowanie chorego 2. Zaburzenia przytomności 3. Ułożenie ciała 4. Zaburzenia chodu 5. Drgawki i kurcze toniczne 6. Zaburzenia mowy 7. Wzrost 8. Masa ciała i stan odżywienia 9. Budowa ciała 10. Mięśnie 11. Skóra i tkanka podskórna 12. Węzły chłonne 13. Objawy życiowe IV. BADANIE SZCZEGÓŁOWE 1. Głowa 2. Szyja 3. Układ ruchu 3.1. Kończyny 3.2. Kręgosłup 4. Klatka piersiowa – układ oddechowy 5. Klatka piersiowa – układ krążenia 6. Układ naczyniowy 7. Brzuch 8. Wybrane objawy neurologiczne V. SPIS OBJAWÓW VI. DODATEK