Tak, to już trzecie wydanie „Stanów nagłych”, co można ocenić jako wielki sukces. Sukces, który nie byłby możliwy bez Czytelników, Autorów, Wydawnictwa i Redaktorów, którym serdecznie dziękuję. Książka, którą trzymają Państwo w ręku, została zaktualizowana zgodnie z najnowszymi danymi i wytycznymi oraz znacznie rozszerzona, także o zupełnie nowe zagadnienia (transfuzjologia, urologia). Na końcu większości rozdziałów umieszczono „listy kontrolne”, które mają ułatwić szybkie podejmowanie decyzji.
Głównym zadaniem książki pozostaje udostępnianie nowoczesnych i aktualnych wiadomości nie-zbędnych w leczeniu stanów nagłych. Jak zawsze adresowana ona jest do wszystkich lekarzy, studentów i pielęgniarek, także tych, którzy na co dzień mają do czynienia tylko z wycinkiem ogromnej wiedzy, jaką jest interna.
Poszczególne rozdziały przygotowali wysokiej klasy eksperci i jednocześnie lekarze praktycy, często w dalszym ciągu dyżurujący na oddziałach specjalistycznych, oddziałach intensywnej opieki i w izbach przyjęć. Wobec rozległości problematyki stanów nagłych i skrótowego charakteru publikacji może być ona tylko podręczną pomocą w wybranych sytuacjach. Mam nadzieję, że sprowokuje do pogłębienia wiedzy i sięgania po najnowsze artykuły naukowe.
prof. nadzw. dr hab. med. Tomasz Hryniewiecki kierownik Kliniki Wad Nabytych Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie
Nagłe zatrzymanie krążenia Ostre zespoły wieńcowe i niestabilna choroba wieńcowa Zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST Zawał mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST Komorowe zaburzenia rytmu serca Nadkomorowe zaburzenia rytmu serca Zaburzenia przewodzenia Stany nagłe u chorego z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem lub stymulatorem serca Zaostrzenie niewydolności serca Kardiogenny obrzęk płuc Wstrząs Rozwarstwienie aorty Tamponada serca Stany nagłe nadciśnienia tętniczego Stan padaczkowy Udar mózgu Wybrane stany nagłe w psychiatrii Operacja u chorego na cukrzycę Stan hiperglikemiczno-hiperosmolalny Kwasica mleczanowa Kwasica i śpiączka ketonowa Hipoglikemia u chorego na cukrzycę Zaburzenia elektrolitowe Zaostrzenie astmy Zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc Zapalenie płuc Ostra niewydolność oddechowa Odma opłucnowa Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) i ostre uszkodzenie płuc (ALI) Ostra zatorowość płucna Ostra niewydolność nerek Reakcja anafilaktyczna u dorosłych Ostre zaburzenia hemostazy płytkowej i krzepnięcia krwi Transfuzjologia kliniczna w stanach nagłych Przełom nadnerczowy Przełom tarczycowy Sepsa Zapalenie otrzewnej Ostre niedokrwienie kończyny Zatrucia Ostre zapalenie trzustki Krwawienia z przewodu pokarmowego Stany nagłe w urologii – wybrane zagadnienia