Egzamin maturalny z chemii, który czeka uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jest jednakowy w całej Polsce. W tym samym dniu wszyscy maturzyści będą rozwiązywali takie same zadania, a ich prace będą sprawdzane przez egzaminatorom wskazanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Chemia może być wybierana przez ucznia, jako przedmiot dodatkowy, zdawany tylko W zakresie rozszerzonym. Zadania egzaminacyjne mogą sprawdzać wiedzę i umiejętności wynikające z wymagań opisanych w podstawie programowej:: - gimnazjum, - szkoły ponadgimnazjalnej - w zakresie podstawowym (realizowanym w klasie pierwszej) i w zakresie rozszerzonym.
Egzamin z chemii trwa 180 minut. W trakcie egzaminu można korzystać z Karty wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, linijki oraz z kalkulatora prostego. Prezentowany zbiór jest adresowany do uczniom, którzy chcą zdawać egzamin maturalny z chemii. Zawiera zadania pogrupowane tematycznie. Mają one ułatwić stopniowe powtarzanie wiadomości i umiejętności. Przed każdą grupą zadań umieszczono, związany z nimi tematycznie, wyciąg z wymagań szczegółowych podstawy programowej gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Zadania w zbiorze pogrupowane są tematycznie w następujących działach:: Atom i cząsteczka; Reakcje chemiczne i towarzyszące im procesy fizyczne; Procesy utleniania-redukcji. Utleniacze Szereg aktywności metali; Roztwory wodne; Węglowodory i ich fluorowcopochodne; Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów; Związki zawierające azot (aminy i amidy); Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów. Przed każdą grupą zadań umieszczono, związany z nimi tematycznie, wyciąg z wymagań szczegółowych podstawy programowej gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Do wszystkich zadań rachunkowych podane są wyniki.
WSTĘP Szczegółowe zasady oceniania odpowiedzi udzielonych przez zdających w zadaniach otwartych Zalecane doświadczenia ZADANIA 1. Atom i cząsteczka 2. Reakcje chemiczne i towarzyszące im procesy fizyczne 3. Procesy utleniania-redukcji. Utleniacze i reduktory. Szereg aktywności metali 4. Wodne roztwory kwasów, zasad i soli 5. Pierwiastki chemiczne i ich związki 6. Węglowodory i ich fluorowcopochodne 7. Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów 8. Związki zawierające azot (aminy i amidy) Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów ROZWIĄZANIA WYBRANYCH ZADAŃ OBLICZENIOWYCH 1. Atom i cząsteczka 2. Reakcje chemiczne i towarzyszące im procesy fizyczne 4. Wodne roztwory kwasów, zasad i soli ODPOWIEDZI 1. Atom i cząsteczka 2. Reakcje chemiczne i towarzyszące im procesy fizyczne 4. Wodne roztwory kwasów, zasad i soli 5. Pierwiastki chemiczne i ich związki 6. Węglowodory i ich fluorowcopochodne 7. Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów LITERATURA WYBRANE WZORY I STAŁE FIZYKOCHEMICZNE