Oczekiwana I część książki z medycyny ratunkowej przygotowana przez znanych i cenionych autorów. W książce opisano najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania na miejscu zdarzenia, w czasie transportu oraz przekazywania pacjenta zespołowi urazowemu SOR. Każdy z rozdziałów napisany jest według schematu:: wprowadzenie, procedury postępowania, najczęstsze błędy i pułapki, uwagi dla lekarza oraz działania w środowisku taktycznym. Autorzy dzielą się również wątpliwościami i odwołują się do własnych doświadczeń wojennych. W publikacji zamieszczono liczne zdjęcia ilustrujące codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego.
Książka z pewnością zainteresuje lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych pracujących w zespołach ratownictwa medycznego, zespołach pogotowia lotniczego, a także ratowników medycznych pracujących w służbach mundurowych i specjalistycznych jednostkach, m.in. TOPR, WOPR, GOPR, PCK.
Autorzy posiadają kolosalne doświadczenie zdobyte podczas pokoju i w czasie misji wojskowych. Dzielą się z Czytelnikiem tą wiedzą w sposób doskonały, łącząc teorię z praktyką i porządkując to, co wiemy w logiczną całość. Z pełnym przekonaniem rekomenduję to dzieło jako wiodącą pozycję w polskiej literaturze fachowej dotyczącej przedszpitalnego postępowania w obrażeniach ciała.
Z Przedmowy Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej
Dobra medycyna może być złą taktyką Ile trwa złota godzina 1. Organizacja postępowania w urazach i taktyka działania 2. Mechanizm urazu 3. Ocena i badanie poszkodowanego po urazie 4. Wstrząs hipowolemiczny 5. Drożność dróg oddechowych 6. Urazy ośrodkowego układu nerwowego 7. Okiem anestezjologa - ciekawe przypadki urazów bojowych 8. Analiza postępowania ratunkowego 9. Obrażenia szyi 10. Obrażenia klatki piersiowej 11. Obrażenia jamy brzusznej i miednicy 12. Obrażenia narządu ruchu 13. Postępowanie w oparzeniach 14. Urazy u dzieci 15. Urazy i obrażenia ciężarnych 16. Urazy i obrażenia skojarzone - okiem lekarza zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunowego 17. Hipotermia pourazowa 18. Postępowanie w zdarzeniach masowych 19. Transport i monitorowanie pacjenta po urazie 20. Przekazanie pacjenta - współpraca z zespołem urazowym 21. Charakterystyka leków stosowanych w przedszpitalnych działaniach ratunkowych w urazach 22. Współdziałanie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym Słownik wybranych terminów Skorowidz
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.