Publikacja Nowoczesna terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce została przygotowana po redakcją wybitych specjalistów chorób wewnętrznych, kardiologii oraz hipertensjologii prof. dr hab. Danuty Czarneckiej, prof. dr hab. Katarzyny Stolarz-Skrzypek oraz dr hab. Agnieszki Olszaneckiej. Celem monografii jest przedstawienie nowoczesnych strategii leczenia nadciśnienia tętniczego w ujęciu praktycznym. W publikacji opisano nowe schematy skojarzonego leczenia przeciwnadciśnieniowego, opracowane w najnowszych wytycznych towarzystw europejskich i krajowych. Ostatnie lata przyniosły zmiany w zaleceniach, których wprowadzenie powinno być związane z istotną poprawą skuteczności leczenia nadciśnienia. Europejscy eksperci oczekują, że nowatorskie podejście do leczenia może przełożyć się na uzyskanie właściwego efektu u blisko 80% chorych. W publikacji znalazły się rozdziały dotyczące m.in.:: - zasad farmakoterapii nadciśnienia tętniczego w ciąży; - monitorowania pacjenta z nadciśnieniem tętniczym leczonego przewlekle w praktyce POZ; - stanów nagłych i pilnych w nadciśnieniu tętniczym; - nadciśnienia opornego, jego diagnostyki i leczenia; - kwalifikacji do zabiegu operacyjnego chorego z nadciśnieniem tętniczym; - leczenia uzupełniającego w nadciśnieniu tętniczym (leki przeciwzakrzepowe, kontrola glikemii i profilu lipidowego).
Nowoczesna terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce została przygotowana z myślą o stworzeniu praktycznego poradnika dla lekarzy rodzinnych i specjalistów opieki ambulatoryjnej, omawiającego konkretne, często spotykane sytuacje kliniczne w nadciśnieniu tętniczym. Jej adresatami są także specjaliści chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii.
1. Rozpowszechnienie, etiologia i konsekwencje nadciśnienia tętniczego. Rozpoznanie i podstawowa diagnostyka chorego z nadciśnieniem tętniczym Epidemiologia nadciśnienia tętniczego. 2. Rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego, cele leczenia i docelowe wartości ciśnienia. 3. Podstawowe klasy leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. 4. Algorytmy farmakoterapii nadciśnienia tętniczego w świetle aktualnych wytycznych. 5. Nadciśnienie tętnicze w ciąży – zasady farmakoterapii. 6. Monitorowanie pacjenta z nadciśnieniem tętniczym leczonego przewlekle w praktyce podstawowej opieki zdrowotnej. 7. Stany nagłe i pilne w nadciśnieniu tętniczym. 8. Nadciśnienie oporne – diagnostyka i leczenie. 9. Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego chorego z nadciśnieniem tętniczym. 10. Leczenie uzupełniające w nadciśnieniu tętniczym – leki przeciwzakrzepowe, kontrola glikemii i profilu lipidowego.
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.