Publikacja Nowoczesna terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce została przygotowana po redakcją wybitych specjalistów chorób wewnętrznych, kardiologii oraz hipertensjologii prof. dr hab. Danuty Czarneckiej, prof. dr hab. Katarzyny Stolarz-Skrzypek oraz dr hab. Agnieszki Olszaneckiej. Celem monografii jest przedstawienie nowoczesnych strategii leczenia nadciśnienia tętniczego w ujęciu praktycznym. W publikacji opisano nowe schematy skojarzonego leczenia przeciwnadciśnieniowego, opracowane w najnowszych wytycznych towarzystw europejskich i krajowych. Ostatnie lata przyniosły zmiany w zaleceniach, których wprowadzenie powinno być związane z istotną poprawą skuteczności leczenia nadciśnienia. Europejscy eksperci oczekują, że nowatorskie podejście do leczenia może przełożyć się na uzyskanie właściwego efektu u blisko 80% chorych. W publikacji znalazły się rozdziały dotyczące m.in.:: - zasad farmakoterapii nadciśnienia tętniczego w ciąży; - monitorowania pacjenta z nadciśnieniem tętniczym leczonego przewlekle w praktyce POZ; - stanów nagłych i pilnych w nadciśnieniu tętniczym; - nadciśnienia opornego, jego diagnostyki i leczenia; - kwalifikacji do zabiegu operacyjnego chorego z nadciśnieniem tętniczym; - leczenia uzupełniającego w nadciśnieniu tętniczym (leki przeciwzakrzepowe, kontrola glikemii i profilu lipidowego).
Nowoczesna terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce została przygotowana z myślą o stworzeniu praktycznego poradnika dla lekarzy rodzinnych i specjalistów opieki ambulatoryjnej, omawiającego konkretne, często spotykane sytuacje kliniczne w nadciśnieniu tętniczym. Jej adresatami są także specjaliści chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii.
1. Rozpowszechnienie, etiologia i konsekwencje nadciśnienia tętniczego. Rozpoznanie i podstawowa diagnostyka chorego z nadciśnieniem tętniczym Epidemiologia nadciśnienia tętniczego. 2. Rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego, cele leczenia i docelowe wartości ciśnienia. 3. Podstawowe klasy leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. 4. Algorytmy farmakoterapii nadciśnienia tętniczego w świetle aktualnych wytycznych. 5. Nadciśnienie tętnicze w ciąży – zasady farmakoterapii. 6. Monitorowanie pacjenta z nadciśnieniem tętniczym leczonego przewlekle w praktyce podstawowej opieki zdrowotnej. 7. Stany nagłe i pilne w nadciśnieniu tętniczym. 8. Nadciśnienie oporne – diagnostyka i leczenie. 9. Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego chorego z nadciśnieniem tętniczym. 10. Leczenie uzupełniające w nadciśnieniu tętniczym – leki przeciwzakrzepowe, kontrola glikemii i profilu lipidowego.
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.