Metodyka Pracy Socjalnej to uzupełnienie serii wydawniczej Biblioteka Pracy Socjalnej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Difin. Przedstawiana seria za punkt wyjścia w pracy socjalnej stawia sobie koncentrację na warsztacie metodycznym, którym powinna się posługiwać osoba profesjonalnie pomagająca ludziom.
Publikacja zawiera wskazania metodyczne do pracy socjalnej z osobami starszymi, a także osobami doświadczającymi chorób otępiennych i ich rodzin. Wśród wybranych metod i technik przedstawiono:: konferencję grupy rodzinnej, dialog motywujący, podejście skoncentrowane na rozwiązaniach, kontrakt, projekt socjalny, analiza SWOT. Wybrane działania metodyczne nie są przypadkowe, ponieważ chodzi przede wszystkim o pokazanie, jak różne metody i techniki mogą być zastosowane w pracy z klientami pomocy społecznej i ich rodzinami w oparciu o ideę pomagania osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Książka adresowana jest do osób kształcących przyszłych przedstawicieli helping professions, tj. pracowników socjalnych, asystentów rodzin, pedagogów, psychologów, opiekunów osób starszych i z chorobami otępiennymi, a także przedstawicieli zawodów medycznych – pielęgniarki, fizjoterapeuci, lekarze. W szczególny sposób skierowana jest do członków rodzin seniorów i osób doświadczających chorób otępiennych.
METODYKA PRACY SOCJALNEJ Z OSOBAMI STARSZYMI Wprowadzenie Opis przypadku Problemy pani Janiny Mocne strony pani Janiny Działania metodyczne Trudności w pracy z osobami starszymi Tematy do dyskusji Pytania sprawdzające Bibliografia OSOBY DOŚWIADCZAJĄCE ZABURZEŃ OTĘPIENNYCH – DEFINIOWANIE, ROZPOZNAWANIE, PROFILAKTYKA Kryteria rozpoznawania zaburzeń otępiennych Objawy i rodzaje zaburzeń otępiennych Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na zaburzenia otępienne Opiekunowie osób z zaburzeniami otępiennymi. Charakterystyka, zasoby, potrzeby Zasady komunikacji z osobami z zaburzeniami poznawczymi i ich rodzinami Działania samorządowe i społeczne na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i wspierania osób z zaburzeniami poznawczymi oraz ich opiekunów – przykłady dobrych praktyk Podsumowanie Tematy do dyskusji Pytania sprawdzające Bibliografia METODYKA PRACY SOCJALNEJ Z OSOBAMI Z ZABURZENIAMI OTĘPIENNYMI I ICH RODZINAMI Wprowadzenie Analiza przypadków i zalecany schemat postępowania oraz formy pracy socjalnej z osobami z zaburzeniami otępiennymi i ich rodzinami Wspieranie osób z zaburzeniami otępiennymi i ich opiekunów – wywiad z praktykiem Działania metodyczne Tematy do dyskusji Pytania sprawdzające Bibliografia Noty o Autorach
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.