Drugie wydanie podręcznika, który uzyskał ogromne uznanie czytelników, zostało poprawione i uzupełnione o najnowsze informacje z zakresu rehabilitacji medycznej. Jego autorami są autorytety w dziedzinie rehabilitacji w Polsce oraz specjaliści mający duże doświadczenie i wiedzę dotyczącą poszczególnych działów rehabilitacji. Książka przeznaczona jest głównie dla lekarzy specjalizujących się w rehabilitacji medycznej, balneologii, a także w innych dziedzinach medycyny. Będzie ona również bardzo pomocna w szkoleniu przeddyplomowym i podyplomowym fizjoterapeutom zajmującym się rahabilitacją. Podręcznik składa się z dwóch tomów.
Tom 1 obejmuje niezbędną wiedzę na temat rehabilitacji, podstaw anatomicznych i fizjologicznych rehabilitacji medycznej, oceny klinicznej i funkcjonalnej układów i narządów oraz metod terapeutycznych w rahabilitacji.
Tom 2 poświęcony jest zagadnieniom rehabilitacji klinicznej.
I. PODSTAWOWA WIEDZA O REHABILITACJI 1. Historia rehabilitacji w świecie i w Polsce 2. Niepełnosprawność i proces rehabilitacji 3. Rehabilitacja medyczna i fizjoterapia 4. Rola specjalisty w rehabilitacji medycznej i fizjoterapii 5. Organizacja rehabilitacji w Polsce II. PODSTAWY ANATOMICZNE I FIZJOLOGICZNE FIZJOTERAPII I REHABILITACJI MEDYCZNEJ 1. Podstawy fizyczne i biofizyczne elektroterapii 2. Lokomocja człowieka 3. Neurofizjologia kliniczna III. OCENA KLINICZNA I FUNKCJONALNA POSZCZEGÓLNYCH UKŁADÓW 1. Charakterystyka wysiłków fizycznych w rehabilitacji 2. Badanie neurologiczne 3. Badanie i ocena funkcjonalna układu krążenia 4. Badanie i ocena funkcjonalna układu oddechowego 5. Ocena kliniczna i funkcjonalna układu ruchu 6. Fizjologia i patologia wysiłku fizycznego 7. Diagnoza neuropsychologiczna 8. Metody klinimetryczne 9. Metodologia badań klinicznych 10. Ocena skuteczności leków IV. METODY TERAPEUTYCZNE W REHABILITACJI 1. Fizykoterapia 2. Kinezyterapia 3. Medycyna manualna 4. Terapia zajęciowa 5. Balneoterapia 6. Neuropsychologiczna terapia zaburzeń językowych o etiologii organicznej 7. Zaopatrzenie ortopedyczne 8. Terapia sztuką i przez sztukę 9. Integracja i reintegracja osób niepełnosprawnych