Trudno ci się skupić na jednym zadaniu, robisz sto rzeczy naraz i masz problem z dotrzymaniem deadline’ów? To nie musi być lenistwo ani prokrastynacja. To może być ADHD. Dawniej sądzono, że z tego zaburzenia stopniowo się wyrasta. Najnowsze badania wskazują jednak na to, że może się ono utrzymywać przez całe życie.
Dorośli z ADHD uchodzą często za ludzi impulsywnych, leniwych, niecierpliwych, nerwowych, mających trudności z koncentracją i utrzymaniem porządku. Jednak Kristina Leer, lekarka psychiatrii ze zdiagnozowanym ADHD, przekonuje, że zaburzenie to nie musi być wyrokiem – to może być twoja supermoc!
Osoby z ADHD mają tak zwany mózg łowcy, cechują się kreatywnością i spontanicznością, a także emanują pozytywną energią, którą potrafią zarażać innych. Mają zdolność do osiągania niezwykłego stanu hiperskupienia i potrafią przyswoić niezwykłą ilość wiedzy w bardzo krótkim czasie.
Autorka książki pokazuje ADHD z nowej perspektywy, sięga do współczesnych badań i teorii oraz proponuje techniki i strategie radzenia sobie z tym zaburzeniem w dorosłym życiu, a także omawia zalety posiadania nieneurotypowego mózgu.
Ta książka przychodzi z pomocą wszystkim tym, którzy na co dzień mierzą się z ADHD. Udowadnia, że ADHD to nie wyrok, ale dodatkowe możliwości, które pozwalają cieszyć się pełnią życia.
Tomasz Kowalczyk, psychiatra i specjalista od ADHD
O autorce::
KRISTIN LEER to doświadczona norweska lekarka psychiatrii, u której w wieku 44 zdiagnozowano ADHD, a także mama trójki dzieci, w tym jednego z tym samym zaburzeniem. Ukończyła studia medyczne w Warszawie. Obecnie stara się zostać nauczycielem medytacji oraz pracuje nad autorskim programem psychoedukacyjnym, którego celem jest polepszenie jakości życia osób z ADHD, na podstawie naturalnych i ogólnodostępnych metod, takich jak odpowiednia dieta, ćwiczenia uważności i medytacja.
Część I. CZYM NAPRAWDĘ JEST ADHD? Siedem odpowiedzi na pytanie „czym jest ADHD? 1. ADHD to diagnoza psychiatryczna 2. ADHD to zaburzenie charakterologiczne 3. ADHD to niedobór dopaminy 4. ADHD to dysfunkcja wykonawcza 5. ADHD to zaburzenie zależne od kontekstu 6. ADHD to dar 7. ADHD to odmiana mózgu neurotypowego Część II. ŻYCIE Z ADHD Oczekiwania w stosunku do płci Różnice biologiczne między płciami ADHD u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych Diagnoza u dorosłych ADHD a związki CZĘŚĆ III. DLACZEGO ŻYCIE Z ADHD TO NIE LADA WYZWANIE? Impulsywność Hiperaktywność Zaburzenia koncentracji Hiperskupienie Codzienne wyzwania życia rodzinnego CZĘŚĆ IV. STRATEGIE RADZENIA SOBIE Z ADHD Nawyki, plany, przyzwyczajenia Poranne i wieczorne rytuały Trzymaj się wątku i wykonuj zadania System w chaosie - czy chaos w systemie? Nawyki, które zapobiegają bałaganowi Panowanie nad huśtawką nastrojów i wybuchami Dzieci a regulacja emocji CZĘŚĆ V. ADHD W POŁĄCZENIU Z INNYMI CHOROBAMI ADHD i choroby współistniejące Niedojrzałość emocjonalna Część VI. DIAGNOSTYKA Diagnoza objawowa Diagnozowanie ADHD Co najmniej sześć z dziewięciu objawów CZĘŚĆ VII. LECZENIE Leki jako narzędzie Ani lekarstwo, ani ulga Leki na ADHD i ich działanie Dawkowanie dostosowane do potrzeb Skazani na lekarza pierwszego kontaktu Mniej leków a panowanie nad ADHD Leczenie bez leków Sposoby na dobry sen Aktywność fizyczna Medytacja i uważność Źródła i pomocne materiały
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.