Proces diagnostyczny wymaga umiejętności uzyskania informacji od pacjenta, rozpoznania objawów i ustalenia ich wzorca, określenia możliwych przyczyn oraz ostatecznego ustalenia odpowiedniej diagnozy. Doświadczeni specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego wiedzą, że rozpoznanie różnicowe jest sztuką, ale też złożoną umiejętnością naukową, dlatego chętnie sięgają po narzędzia, które je wspomagają.
DSM-5 Podręcznik diagnostyki różnicowej służy pomocą w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do opracowania kompleksowego rozpoznania różnicowego. W książce przedstawiono rozmaite metody postępowania, w tym sześć etapów schematu diagnostycznego, 29 drzew decyzyjnych oraz 66 tabel diagnostyki różnicowej do wykorzystania po ustaleniu wstępnego rozpoznania. Podręcznik opiera się na klasyfikacji DSM-5, ułatwia kodowanie i prezentuje wszystkie rozpoznania DSM-5, które należy wziąć pod uwagę przy opracowaniu diagnostyki różnicowej.
Publikacja DSM-5 Podręcznik diagnostyki różnicowej przedstawia podejście uwzględniające złożoność ludzkiej osobowości oraz użyteczność strukturalną klasyfikacji DSM-5. Będzie niezwykle przydatna dla wszystkich, którzy stoją przed tym zasadniczym wyzwaniem diagnostyki psychiatrycznej, jakim jest rozpoznanie różnicowe.
Diagnostyka różnicowa krok po kroku Diagnostyka różnicowa z wykorzystaniem drzew Diagnostyka różnicowa z zastosowaniem tabel - Zaburzenia neurorozwojowe - Zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i inne zaburzenia psychotyczne - Zaburzenia dwubiegunowe i pokrewne - Zaburzenia depresyjne - Zaburzenia lękowe - Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i pokrewne - Zaburzenia pourazowe i związane ze stresorami - Zaburzenia z objawami somatycznymi i pokrewne - Zaburzenia jedzenia i odżywiania się - Zaburzenia snu i czuwania - Dysfunkcje seksualne - Dysforia płciowa (zaburzenie tożsamości płciowej) - Zaburzenia niszczycielskie, kontroli impulsów i zachowania - Zaburzenia związane z substancjami i uzależnienia - Zaburzenia neuropoznawcze - Zaburzenia osobowości - Zaburzenia parafiliczne (parafilie)