Złożone problemy endoprotezoplastyki zostały omówione w przystępny, instruktażowy sposób przez wybitnych specjalistów. Szczegółowo zostały opisane zagadnienia związane z pierwotną endoprotezoplastyką stawu kolanowego – od najmniej do najbardziej skomplikowanych przypadków.
W dwóch pierwszych rozdziałach przedstawiono rady i wskazówki związane z przeprowadzaniem pierwotnej endoprotezoplastyki stawu kolanowego. W kolejnych rozdziałach opisano i podkreślono istotne różnice w balansowaniu tkanek miękkich podczas przeprowadzania endoprotezoplastyki techniką z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego, a także metodą z tylną stabilizacją, również z wykorzystaniem techniki nawigacji komputerowej. Końcowe rozdziały traktują o balansowaniu tkanek w różnego typu deformacjach, takich jak szpotawość lub koślawość, a także w stawach z przykurczem zgięciowym i towarzyszącą sztywnością. I wreszcie ostatni, bardzo ważny rozdział, porusza zagadnienia związane z aparatem wyprostnym.
1. Pierwotna całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego:: technika operacyjna 2. Pierwotna całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego – rady i wskazówki 3. Balansowanie tkanek miękkich w endoprotezoplastyce stawu kolanowego przy zastosowaniu metody ze stabilizacją tylną (PS) i metody z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego (CR) 4. Balansowanie tkanek miękkich z wykorzystaniem systemu nawigacji 5. Balansowanie kolana szpotawego 6. Balansowanie kolana koślawego:: technika „inside-out” 7. Balansowanie tkanek miękkich w zgiętym stawie kolanowym 8. Całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego w przypadkach stawów sztywnych/ankylotycznych 9. Postępowanie w przypadku problemów w obrębie stawu rzepkowo-udowego w pierwotnej endoprotezoplastyce stawu kolanowego