Leczenie chirurgiczne jest i przez najbliższe lata pozostanie podstawową metodą leczenia chorych na nowotwór. Rozwój nauk pokrewnych, takich jak genetyka i biologia, spowodował, że coraz więcej wiemy na temat etiologii nowotworów. Dzięki tej wiedzy w ostatnich latach w onkologii dokonał się prawdziwy przełom w diagnostyce i terapii. Współcześnie w większości rodzajów nowotworów litych samodzielne leczenie chirurgiczne jest niewystarczające, dlatego niezbędnymi elementami nowoczesnej taktyki leczenia chorych na nowotwór są wielospecjalistyczne decyzje i skojarzone leczenie.
Właśnie mija pięć lat od wydania czterotomowego podręcznika Chirurgia onkologicznapod redakcją Arkadiusza Jeziorskiego, Andrzeja Szawłowskiego i Edwarda Towpika. Postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w chirurgii onkologicznej, sprawia, że podręcznik ten, w aspekcie klinicznym, wymaga uzupełnień.
Kompendium chirurgii onkologicznej, które powstawało pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, zostało napisane przez zespół wybitnych polskich specjalistów z zakresu onkologii. W dziele omówiono główne zagadnienia z zakresu chirurgii narządowej i podano aktualne zalecenia postępowania, oparte na światowym piśmiennictwie. Mamy nadzieję, że będzie ono pomocne w codziennej praktyce klinicznej, stanowiąc źródło właściwych decyzji diagnostycznych i leczniczych.
Część I. ZAGADNIENIA WSTĘPNE 1. Epidemiologia nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie 2. Molekularne aspekty kancerogenezy Część II. DIAGNOSTYKA NOWOTWORÓW 3. Diagnostyka obrazowa 4. Diagnostyka patomorfologiczna 5. Diagnostyka endoskopowa 6. Badania przesiewowe Część III. CHIRURGIA NARZĄDOWA 7. Wybrane zagadnienia dotyczące nowotworów głowy i szyi 8. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego 9. Nowotwory tarczycy 10. Gruczolak i rak przytarczyc 11. Nowotwory nadnerczy 12. Nowotwory klatki piersiowej — płuca, grasicy, śródpiersia, ściany klatki piersiowej 13. Rak piersi 14. Nowotwory układu pokarmowego 15. Mięsaki tkanek miękkich 16. Nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego 17. Nowotwory skóry 18. Mięsaki kości 19. Nowotwory układu moczowo-płciowego 20. Nowotwory kobiecego narządu płciowego 21. Nowotwory neuroendokrynne układu pokarmowego Część IV. INNE ASPEKTY CHIRURGII ONKOLOGICZNEJ 22. Chirurgia cytoredukcyjna i dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej 23. Leczenie chorych z przerzutami z nieznanego miejsca 24. Chirurgia profilaktyczna w onkologii 25. Podstawy radioterapii 26. Leczenie systemowe 27. Leczenie celowane i immunoterapia w onkologii 28. Badania kliniczne w chirurgii onkologicznej 29. Podstawy psychoonkologii
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.