Udar mózgu to ogromny problem zdrowotny. Jest trzecią główną przyczyną śmierci i główną przyczyną niepełnosprawności neurologicznej u dorosłych. Aż jedna czwarta kobiet w wieku 80 lat może cierpieć na udar. Stanowi to ogromne obciążenie finansowe dla państwa, kosztujące więcej niż choroby serca.
Schorzenie to długo uważano za chorobę niepoddającą się leczeniu, jednak obecnie zdajemy sobie sprawę, że można zapobiec wielu udarom, a leczenie w ostrym okresie może mieć istotny wpływ na końcowe rezultaty. Zorganizowana opieka w obrębie oddziału udarowego wyraźnie zmniejsza umieralność. Możliwość leczenia trombolizą zmienia sposób, w jaki organizowane są służby wokół udaru mózgu. Dziś możemy myśleć o udarze mózgu jako potencjalnie uleczalnym „ataku mózgu”, wymagającym pilnej diagnozy, przetransportowania pacjenta do szpitala i wdrożenia leczenia.
Udary mózgu. Kompendium diagnostyki i postępowania to rzeczowy podręcznik dla praktykujących lekarzy opiekujących się pacjentami z udarem mózgu, którzy potrzebują łatwego dostępu do aktualnych i praktycznych informacji o ich leczeniu. Napisany przez multidyscyplinarny zespół praktykujących konsultantów do spraw leczenia udaru mózgu w Wielkiej Brytanii, jest źródłem informacji na temat wszystkich aspektów opieki nad pacjentami po udarze:: od opieki pogotowia, przez leczenie, rehabilitację i profilaktykę wtórną. Przeznaczony do stosowania zarówno na oddziale, jak i w sali ambulatoryjnej, zapewnia praktyczne podejście do leczenia pacjentów i jest nieocenionym źródłem informacji dla lekarzy udarowych, neurologów, geriatrów i innych specjalistów zajmujących się pacjentami po udarze.