Kompendium przygotowane na podstawie dwutomowej „Neurologii. Podręcznika dla studentów medycyny”.
Publikacja zawiera zarówno najważniejsze informacje dotyczące badania neurologicznego, nozologii neurologicznej, podstawowych objawów i zespołów klinicznych, stosowanych badań laboratoryjnych i ich klinicznej interpretacji, jak również podstawową wiedzę o chorobach układu nerwowego.
Przejrzysta forma, tabele, ryciny, zestawienia i przyjazny format ułatwiają przyswojenie i powtórzenie informacji zawartych w książce.
Na dedykowanej stronie internetowej materiały ilustracyjne, fotogramy, zdjęcia, skale, test sprawdzający i filmy poświęcone badaniu neurologicznemu oraz stanom patologicznym w neurologii klinicznej.
CZĘŚĆ I -WPROWADZENIE DO NEUROLOGII 1. Badanie neurologiczne 2. Zespoły objawowe w neurologii 3. Badania laboratoryjne w chorobach układu nerwowego 4. Wprowadzenie do neuropatologii 5. Badanie neuropsychologiczne i jego rola w procesie diagnostycznym w neurologii CZĘŚĆ II - NEUROLOGIA KLINICZNA 6. Zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego i choroby uwarunkowane nieprawidłowościami budowy i liczby chromosomów 7. Fakomatozy 8. Zaburzenia metaboliczne i inne genetycznie uwarunkowane choroby układu nerwowego 9. Zespoły otępienne 10. Choroby układu pozapiramidowego 11. Choroby neuronu ruchowego i choroby rdzenia kręgowego 12. Choroby nerwowo-mięśniowe 13. Miastenia i zespoły miasteniczne 14. Zatrucia i zespoły niedoborowe układu nerwowego 15. Choroby infekcyjne układu nerwowego 16. Choroby naczyniowe układu nerwowego 17. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i neurologiczne zespoły paranowotworowe 18. Stwardnienie rozsiane i inne zespoły demielinizacyjne 19. Choroby i zespoły objawowe obwodowego układu nerwowego 20. Urazy głowy i rdzenia kręgowego 21. Padaczka 22. Bóle i neuralgie w zakresie głowy i twarzy 23. Zawroty głowy 24. Zespoły objawowe układu nerwowego powstające w przypadkach uwięźnięcia Skorowidz