• Order to parcel locker

    Order to parcel locker
  • easy pay

    easy pay

Człowiek i drobnoustroje - współistnienie i konfrontacja

9788375221206
21.00 zł
19.00 zł Save 2.00 zł Tax included
Lowest price within 30 days before promotion: 19.00 zł
Quantity
Product unavailable
Out of print

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Pierwotnym zamierzeniem Autorów było przedstawienie książki pod tytułem „Filozofia medycyny – aspekty zakażeń”. Jednakże po głębszej analizie stwierdziliśmy, że termin „filozofia” może zniechęcić Czytelnika do lektury przedstawionego dzieła. Oczywiście nie chodziło nam w tym zamierzeniu wydawniczym o powtarzanie (i rozważanie) zagadnień klasycznej filozofii, z jej typowymi działami – z zakresu ontologii, epistemologii etc. Współczesna filozofia medycyny, reprezentowana w ośrodkach uniwersyteckich, takich jak Katedra Nauk Społecznych Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ma inny wydźwięk.
Według pracowników tejże Katedry, prof. Michała Musielaka (historyka i bioetyka) oraz Zenona Maćkowiaka:: Przedmiotem zainteresowań „filozofii medycyny” nie jest więź medycyny z filozofią (z jej kierunkami, szkołami, czy ideami), lecz jej istota, którą można wydobyć rozpatrując medycynę jako pewną całość. Współczesna medycyna postawiła bowiem lekarza wobec wielu nieznanych mu wcześniej problemów. Aby im sprostać dzisiejsza medycyna powinna być medycyną holistyczną, ekologiczną, partnerską, rodzinną, promocyjną i filozoficzną, słowem medycyną uniwersalistyczną.
Z kolei według dr hab. Andrzeja Kapusty, adiunkta w Zakładzie Ontologii i Teorii Poznania na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, będącego absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, do podstawowych zagadnień filozofii medycyny należy udzielanie odpowiedzi na pytania:: Jaka jest natura medycyny? Czy jest bardziej nauką, sztuką czy techniką? Czym jest zdrowie i choroba? Na czym polega specyfika badań i eksperymentów medycznych, specyfika logiki diagnozy oraz problem etycznych ograniczeń działań medycyny?
Sądzimy, że przedstawione w niniejszym opracowaniu teksty dotyczące zagadnień relacji między gospodarzem i drobnoustrojami, mają charakter rozważań na bardzo ogólnym poziomie, które można zaliczyć do dziedziny określanej jako filozofia medycyny, bez wkraczania na teren klasycznej filozofii, która dotyczy rozważań nad „teorią wszystkiego co istnieje”. Nasze rozważania dotyczą wielu bardzo konkretnych sytuacji, z którymi spotyka się każdy lekarz, postawiony przed bardzo złożoną i trudną sytuacją wymagającą zastosowania antybiotyku lub chemioterapeutyku czy też przed koniecznością podjęcia innych działań w leczeniu zakażeń.
Jacek Grzybowski, Danuta Dzierżanowska
Product Details
13076
9788375221206
978-83-7522-120-6

Data sheet

Published in
Bielsko-Biała
Publication date
2014
Issue number
1
Cover
paperback
Pages count
99
Dimensions (mm)
145 x 205
Weight (g)
160
  • Słowo wstępne
    1. Pułapki antybiotykoterapii
    2. Człowiek i drobnoustroje
    3. Wybrane refleksje na temat interakcji drobnoustrojów z człowiekiem
    4. Dlaczego zapadamy na choroby infekcyjne i umieramy z ich powodu
Comments (0)