Z przedmowy
oddajemy w Państwa ręce publikację „Otyłość. Przewodnik interdyscyplinarny”. Otyłość to przewlekła choroba, której prewencja i leczenie jest podstawowym zadaniem specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, a odpowiedzialność za to spoczywa na całym systemie opieki zdrowotnej.
[...] Do kogo kierujemy nasze opracowanie?
Leczenie otyłości wymaga holistycznego podejścia i skoordynowanego działania całego zespołu interdyscyplinarnego. W skład zespołu powinien wchodzić lekarz, dietetyk, psycholog i fizjoterapeuta. Od ich wiedzy, umiejętności i podejścia w dużym stopniu zależy skuteczność terapii.
Nasze opracowanie kierujemy zatem do wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz osób, które wykonują zawody związane z poprawą zdrowia i dobrostanu pacjenta:: lekarzy wszystkich specjalności, dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów oraz studentów medycyny i innych dziedzin nauk o zdrowiu. Nasz przekaz będzie szczególnie cenny dla praktyków, którzy na co dzień spotykają się z pacjentem otyłym. Istotne informacje znajdą tu również osoby z kadry zarządzającej w ochronie zdrowia oraz pracownicy państwowych i pozarządowych organizacji sektora zdrowia publicznego. Przystępne opracowanie sprawia, że każdy zainteresowany tematyką znajdzie tu istotne i kompetentne informacje dotyczące leczenia choroby.
Kim jesteśmy?
Wśród autorów przewodnika znaleźli się uznani specjaliści, naukowcy i praktycy, którzy w niniejszym opracowaniu dzielą się z Państwem swoją wiedzą i cennym doświadczeniem klinicznym.
Jakie treści zawiera niniejsze opracowanie?
W pierwszej części przewodnika znajdziecie Państwo niezwykle przejrzyste i praktyczne informacje dotyczące patogenezy, rozpoznawania, czynników predysponujących do powstawania choroby, powikłań oraz wiadomości na temat leczenia niefarmakologicznego i farmakologicznego choroby.
W drugiej części opracowania perspektywę dotyczącą leczenia pacjentów chorujących na otyłość, na podstawie opisu przypadków, przedstawią uznani specjaliści wybranych dziedzin medycyny:: specjalista w zakresie medycyny rodzinnej, kardiolog, diabetolog, ginekolog, psychiatra, pediatra, gastroenterolog oraz endokrynolog.