Most Americans consume diets that do not meet Federal dietary recommendations. This perception may be influenced by studies that found healthy foods to cost more per calorie than less healthy foods. This is one way, but not the only way, to measure the cost of a healthy diet. For a balanced assessment, this book compares the price of healthy and less healthy foods using three metrics:: the price per calorie, per edible gram, and per average portion. These studies conclude that the higher prices of healthy foods present barriers to consumer ability to buy recommended amounts of foods like fruits and vegetables.
Preface; Are Healthy Foods Really More Expensive? It Depends on How You Measure the Price; Price Trends Are Similar for Fruits, Vegetables, & Snack Foods; Geographic Differences in the Relative Price of Healthy Foods; Index.
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.