• Order to parcel locker

  Order to parcel locker
 • easy pay

  easy pay
 • Reduced price
Żywienie dojelitowe w domu

Żywienie dojelitowe w domu

Podręcznik dla pacjentów

9788393652761
60.00 zł
54.90 zł Save 5.10 zł
Lowest price within 30 days before promotion: 54.90 zł
Quantity
Available in 24 hours

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Podręcznik dla pacjentów żywionych dojelitowo w domu, który trzymają Państwo w rękach, został stworzony przez zespół osób od wielu lat zajmujących się prowadzeniem sztucznego żywienia drogą przewodu pokarmowego w domu. Niektórzy Autorzy są również pacjentami, a więc mogą przedstawić punkt widzenia osoby chorej oraz podzielić się swoimi doświadczeniami.
Na co dzień nawet nie zauważamy, jak skomplikowana jest praca i funkcja przewodu pokarmowego:: pewne jego części odpowiedzialne są za przygotowanie pokarmu do wchłonięcia, inne – za jego strawienie, a jeszcze inne – za wydalenie resztek pokarmowych. To długi i skomplikowany proces, podlegający kontroli ze strony układu nerwowego, hormonalnego i endokrynnego.
Szczególnego znaczenia nabiera proces odżywiania w sytuacji choroby oraz rekonwalescencji, np.:: po skomplikowanym zabiegu chirurgicznym, po ciężkim zapaleniu płuc czy po udarze mózgu. Niestety, czasami wskutek samej choroby lub wcześniej istniejących, ale nasilających się zaburzeń (np. problemów z połykaniem), nie jest możliwe bezpieczne i skuteczne przyjmowanie pokarmów drogą naturalną, czyli doustną. Czasami konieczne jest usunięcie części przewodu pokarmowego, np.:: z powodu choroby nowotworowej, zatoru, bądź urazu. W takich przypadkach naturalne żywienie doustne może być niemożliwe. Korzystamy wtedy z tzw. żywienia dojelitowego, poprzez specjalny dostęp założony bezpośrednio do żołądka lub jelita.
Spotkają się Państwo w tym podręczniku z takimi określeniami jak:: żywienie dojelitowe, żywienie dietą sztuczną/przemysłową. Żywienie dojelitowe to żywienie do przewodu pokarmowego drogą doustną i drogą inną niż doustna (do żołądka i jelita cienkiego). W tym podręczniku skupiamy się na chorych, którzy wymagają odżywiania do przewodu pokarmowego drogą inną niż doustna za pomocą płynnych, gotowych do użycia, zbilansowanych diet. Diety zawierają wszystkie potrzebne do życia składniki w odpowiednich proporcjach, są sterylne, łatwe do podawania, mają stały, określony chemicznie w procesie produkcji skład, co bardzo ułatwia planowanie i prowadzenie terapii żywieniowej.  Zgodnie z obecnie obowiązującą wiedzą medyczną zastosowanie diety sztucznej
Żywienie dojelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów 7 stanowi optymalne rozwiązanie dla pacjentów żywionych przez sztuczne dostępy, czyli zgłębniki nosowo-żołądkowe oraz przetoki odżywcze:: gastrostomie (dostęp odżywczy do żołądka) i jejunostomie (dostęp odżywczy do jelita cienkiego).
Pacjenci, którzy wymagają żywienia dietą sztuczną, znajdują się zarówno w szpitalach, jak i, po okresie intensywnego leczenia, w domach, pod opieką swoich bliskich. I w jednej, i w drugiej sytuacji, procedury żywieniowe są refundowane przez NFZ. Oznacza to, że ani pacjent, ani jego rodzina, nie ponoszą żadnych związanych z leczeniem kosztów.
Żywienie dojelitowe w warunkach domowych prowadzone jest przez wyspecjalizowane poradnie. Pacjent wraz z opiekunem objęty jest holistyczną opieką  lekarską, pielęgniarską, dietetyczną i psychologiczną. W ramach opieki dokonywane są regularne konsultacje i wizyty, kontrolowane są wyniki niezbędnych do prowadzenia terapii badań biochemicznych oraz innych, w zależności od potrzeby:: radiologicznych, mikrobiologicznych.
Product Details
15364
9788393652761
978-83-936527-6-1

Data sheet

Published in
Kraków
Publication date
2018
Issue number
1
Cover
paperback
Dimensions (mm)
160 x 240
Weight (g)
250
 • 1. Przewód pokarmowy:: jego budowa i czynność
  2. Żywienie dojelitowe - co to jest i na czym polega?
  3. Dostęp żywieniowy do przewodu pokarmowego
  4. Życie na domowym żywieniu dojelitowym. Doświadczenia pacjentki
  5. Żywienie przez sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego:: aspekty praktyczne
  6. Monitorowanie żywienia dojelitowego
  7. Podaż leków przez sztuczny dostęp dojelitowy:: problemy i ograniczenia; których leków nie wolno kruszyć
  8. Powikłania żywienia dojelitowego
  Dodatek 1. Kiedy zadzwonić natychmiast? Jak prowadzić dzienniczek? Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach?
  Dodatek 2. O czym należy pamiętać, jeśli pacjent posiada zgłębnik do żywienia? O czym należy pamiętać, jeśli pacjent posiada przetokę odżywczą?
  Dodatek 3. Ogólne zasady postępowania z dietą
  Dodatek 4. Jak zmniejszyć ryzyko aspiracji podczas karmienia przez gastro- stomię?
  Dodatek 5. Jak utrzymać drożność dostępu do żywienia?
  Dodatek 6. Jak należy dbać o higienę jamy ustnej?
  Słowniczek
  O co często pytają pacjenci i opiekunowie?
  Piśmiennictwo
You might also like
Comments (0)