Publikacja stanowi kompendium wiedzy geriatryczno-gerontologicznej. Jest szczegółowym i wielodziedzinowym opracowaniem zbiorowym, ujmującym w jedną całość najważniejsze problemy dotyczące populacji osób starszych. Uwzględnia interdyscyplinarną analizę starzenia się, tj. starzenie się w aspekcie biologicznym, psychologicznym i społecznym, co wyróżnia podręcznik na tle innych, dostępnych na rynku. Charakteryzuje się holistycznym ujęciem problemu starzenia się społeczeństwa.
Autorami publikacji są wybitni eksperci w swoich dziedzinach – autorytety naukowe zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
Książka adresowana jest do osób, które w swojej pracy mają styczność z osobami starszymi - do lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, specjalistów zdrowia publicznego, opiekunów osób starszych. Będzie również przydatna dla studentów kierunków medycznych, psychologicznych i społecznych, a także dla słuchaczy studiów podyplomowych czy uczestników różnego rodzaju kursów, szkoleń oraz warsztatów.
1. Zarys rozwoju geriatrii i gerontologii w Polsce 2. Proces starzenia się społeczeństwa istotnym problemem zdrowia publicznego 3. Starzenie się kobiet i mężczyzn – podobieństwa i różnice 4. Ocena sprawności funkcjonalnej pacjentów w podeszłym wieku 5. Specyfika postępowania terapeutycznego u osób w podeszłym wieku 6. Wielkie zespoły geriatryczne występujące u osób starszych 7. Najczęstsze zaburzenia psychiczne występujące u seniorów 8. Strategie radzenia sobie ze stresem funkcjonujące wśród osób starszych 9. Rola współczesnej pielęgniarki w opiece nad osobami starszymi w świetle najnowszych polskich standardów geriatrycznych – projekt modelu opieki 10. Opieka paliatywna u osób w podeszłym wieku 11. Rehabilitacja osób w podeszłym wieku 12. Zdrowy styl życia szansą na długowieczność 13. Polityka senioralna w Polsce, wybranych krajach Unii Europejskiej i USA 14. Społeczny wymiar jakości życia i jego uwarunkowania 15. Zjawisko przemocy w populacji osób starszych 16. Niepełnosprawność u osób w podeszłym wieku 17. Sytuacja rodzinna i potrzeby opiekuńcze ludzi w podeszłym wieku w Polsce 18. Wyzwania w komunikacji z pacjentem w wieku podeszłym 19. Postęp technologiczny jako źródło wyzwań i nowych możliwości wsparcia osób starszych 20. Wpływ domów pomocy społecznej i uniwersytetów trzeciego wieku na proces starzenia się społeczeństwa Skorowidz
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.