(…) Moje ponadtrzydziestoletnie obserwacje w czasie prowadzenia zajęć z chirurgii na wszystkich latach studiów i ich konfrontacja z poziomem wiedzy i umiejętności lekarzy, z którymi potem spotykam się w szpitalnej izbie przyjęć skłaniają do refleksji, że wyobrażenie nauczycieli o tym, jaka wiedza i umiejętności chirurgiczne są potrzebne lekarzom w ich codziennej pracy rozmija się dość znacznie ze stanem faktycznym.
(...) Dlatego dobry podręcznik do nauki chirurgii nie może być ograniczony tylko do najważniejszych wiadomości, które będą przydatne w przyszłej praktyce. Musi zawierać także te, które umożliwią bezproblemowe zdanie tego trudnego egzaminu. Starałem się znaleźć kompromis miedzy tymi sprzecznymi wymaganiami, umieszczając w większości rozdziałów tabelki z krótkim podsumowaniem najważniejszych informacji, czyli streszczeniem zagadnienia „w pigułce”. Mam nadzieję, że taki układ będzie przydatny zarówno w przygotowaniu do egzaminu, jak i w przyszłej praktyce. Jednocześnie niektóre rozdziały oferują wiedzę na poziomie specjalistycznym i mogą się przydać także lekarzom przygotowującym się do egzaminu specjalizacyjnego. Dotyczy to szczególnie problemów onkologicznych:: te rozdziały zostały opracowane na podstawie najnowszych zaleceń (rekomendacji) opublikowanych w latach 2012–2013.
I. Zagadnienia ogólne II. Procedury ogólne III. Diagnostyka w chirurgii IV. Ostre choroby jamy brzusznej V. Niedrożność jelit VI. Choroby chirurgiczne leczone planowo VII. Choroby zapalne jelit VIII. Nowotwory IX. Urazy X. Urologia XI. Chirurgia naczyniowa XII. Torakochirurgia XIII. Endokrynologia XIV. Pobieranie i przeszczepianie narządów XV. Kardiochirurgia XVI. Chirurgia małoinwazyjna XVII. Chirurgia bariatryczna XVIII. Chirurgia ręki XIX. Krótkie opisy i schematy typowych operacji w chirurgii ogólnej Indeks