• Order to parcel locker

  Order to parcel locker
 • easy pay

  easy pay
 • Reduced price
O psychologii i psychologach

O psychologii i psychologach

Między uniwersytetem a praktyką społeczną

9788301219413
79.00 zł
67.90 zł Save 11.10 zł
Lowest price within 30 days before promotion: 67.90 zł
Quantity
Available in 2-3 days

  Delivery policy

Choose Paczkomat Inpost, Orlen Paczka, DPD or Poczta Polska. Click for more details

  Security policy

Pay with a quick bank transfer, payment card or cash on delivery. Click for more details

  Return policy

If you are a consumer, you can return the goods within 14 days. Click for more details

Description
Psychologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki. W ślad za poszerzaniem się zakresu wiedzy psychologicznej, postępującym rozwojem teorii oraz badań naukowych, powinno – przynajmniej w założeniach – postępować doskonalenie oddziaływań profesjonalnych. Psychologia, za sprawą szczególnego przedmiotu badań naukowych i profesjonalnych oddziaływań, stawia przed uprawiającymi ją specjalistami ogromną odpowiedzialność, także etyczną. Jednocześnie psycholog jako zawód zaufania społecznego pozostaje wciąż zawodem prawnie nieuregulowanym. Dodatkowo administracyjne zmiany w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego nie pozostają bez wpływu na jakość kształcenia przyszłych psychologów.
Jerzy M. Brzeziński i Piotr K. Oleś stawiają pytanie:: jak uprawiać niełatwy zawód psychologa, by był nieustannym wyzwaniem – dla siebie i innych, jak nie popadać w rutynę i nie dokonywać nieuzasadnionych uproszczeń?
W książce O psychologii i psychologach czytelnik znajdzie kompendium wiedzy na temat ścieżki kształcenia psychologów, możliwości poszerzania kompetencji zawodowych po dyplomie czy rozwoju kariery akademickiej. Autorzy wskazują na standardy prowadzenia badań naukowych, nauczania psychologii, a także dobre praktyki prowadzenia działalności profesjonalnej – czy to w gabinecie, czy to w roli eksperta lub popularyzatora wiedzy. Nie unikają przy tym krytyki zjawisk i procesów, które negatywnie wpływają na tożsamość zawodową psychologów oraz społeczne zaufanie do nich.
Przesłanie, jakie chcieliśmy oddać w tej monografii, sprowadza się do znajomości i przestrzegania kryteriów dobrych praktyk psychologicznych – w badaniach naukowych, kształceniu, świadczeniu usług psychologicznych, popularyzacji i wypełnianiu roli społecznej psychologa.
Jeszcze jednym ważnym celem – choć zabrzmi to nazbyt osobiście – było wyrażenie zawodowej tożsamości, identyfikacji zarówno z Uniwersytetem, jak i z psychologią i jej misją zawodu zaufania publicznego. Psychologia – z tej racji, że przygotowuje do pracy z ludźmi oraz, że uczestnikami naszych badań są konkretne osoby – jest nauką szczególną. Studia psychologiczne mają przygotowywać do rozumienia człowieka i do współdziałania z nim, są więc szczególnie odpowiedzialne, podobnie badania naukowe, publikowanie, formułowanie ekspertyz czy popularyzacja.
Z tekstu
Product Details
PWN
17993
9788301219413
978-83-01-21941-3

Data sheet

Published in
Warszawa
Publication date
2021
Issue number
1
Cover
paperback
Pages count
580
Dimensions (mm)
145 x 205
Weight (g)
680
 • CZĘŚĆ I. PSYCHOLOGIA JAKO NAUKA
  1. Jaką nauką jest psychologia?
  CZĘŚĆ II. PROBLEMY KSZTAŁCENIA PSYCHOLOGÓW
  2. Skąd się biorą psychologowie - co zrobić, aby zostać dobrym psychologiem?
  CZĘŚĆ III. PSYCHOLOG JAKO PROFESJONALISTA
  4. Jedna jest psychologia, ale z wieloma zastosowaniami
  5. Gdy psycholog występuje jako ekspert
  6. Gdy psycholog występuje jako popularyzator
  7. Gdy psycholog angażuje się w działalność społeczną
  8. Psycholog wobec problemów współczesności
  CZĘŚĆ IV. NIE TYLKO WIEDZA
  9. Nie tylko twarda wiedza naukowa, lecz także empatia
  10. Wrażliwość etyczna psychologa:: badacza i profesjonalisty
Comments (0)