Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym jest zwięzłym tekstem wydanym w poręcznej formie, w którym m. in. opisano w jaki sposób rozmawiać z pacjentem i zbierać wywiady, zawarto ilustrowany przegląd badania przedmiotowego oraz zestawiono prawidłowe i nieprawidłowe wyniki takiego badania. Przybliża specjalne techniki badania, które mogą być potrzebne w szczególnych sytuacjach i zwięźle przedstawia interpretację wybranych objawów przedmiotowych. Zaplanowany został jako materiał pomocniczy ułatwiający studentom przypominanie sobie i powtarzanie tej tematyki, a także jako wygodne, zwięzłe i poręczne źródło o charakterze referencyjnym.
Nawet współcześnie, w czasach niebywałego rozwoju technologii medycznej, wywiad i badanie fizykalne pozwalają na właściwe ukierunkowanie procesu diagnostycznego u prawie 90% pacjentów. Badanie kliniczne nie tylko pozostaje podstawą uprawiania medycyny, lecz także pozwala na wytworzenie szczególnej więzi między pacjentem i lekarzem, która niejednokrotnie decyduje o prawidłowym rozpoznaniu czy skuteczności terapii.
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong dr n. med. Piotr Jędrusik
1. Wprowadzenie - badanie podmiotowe i przedmiotowe 2. Rozumowanie kliniczne, ocena i dokumentowanie wyników badania 3. Rozmowa z pacjentem i zbieranie wywiadów 4. Początek badania przedmiotowego:: ocena ogólna, objawy życiowe i ból 5. Zachowanie i stan psychiczny 6. Skóra, włosy i paznokcie 7. Głowa i szyja 8. Klatka piersiowa i płuca 9. Serce i duże naczynia 10. Sutek i dół pachowy 11. Jama brzuszna 12. Obwodowy układ naczyniowy 13. Męskie narządy płciowe i przepukliny 14. Żeńskie narządy płciowe 15. Odbyt, odbytnica i gruczoł krokowy 16. Układ mięśniowo-szkieletowy 17. Układ nerwowy 18. Badanie dzieci - od niemowlęctwa do okresu młodzieńczego 29. Kobieta w ciąży 20. Pacjent w starszym wieku 21. Skorowidz rzeczowy