Znajomość problematyki chorób układu oddechowego nabiera dużego znaczenia wśród innych zagadnień zdrowotnych. To następstwo wzrostu zachorowalności i umieralności z ich powodu, a także dużego rozwoju technik diagnostycznych i postępu terapii. Kompendium Pulmonologiczne zawiera bogactwo informacji w tym zakresie, podanej przejrzyście w oparciu o aktualną wiedzę. Jest ono słusznie ukierunkowane na użyteczność praktyczną przekazywanych informacji, do których łatwo w książce dotrzeć. Układ jej jest przejrzysty, a zrozumienie treści i wagi poszczególnych rozdziałów ułatwiają, ujęte po tytule rozdziałów w tabelach, informacje o najistotniejszych problemach dotyczących poszczególnych tematów. Ułatwiają to również zawarte w tekście liczne tabele i ryciny oraz zdjęcia. Książka omawia istotne z punktu praktycznego tematy, takie jak:: aerozoloterapia, ostre infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, grypa, sytuacje szczególne i fenotypy astmy, wybrane stany nagłe w pulmonologii. Pomocnym w opiece na pacjentem niewątpliwie będzie również rozdział o nałogu tytoniowym i zasadach leczenia antynikotynowego. Mam nadzieję, że podręcznik ten zaspokoi chęć wiedzy pulmonologicznej nie tylko lekarzy praktyków, ale również studentów i będzie ich wspierał w rozwiązywaniu problemów pulmonologicznych.
prof. dr hab. n. med. Jerzy Kozielski
Od redaktora
Pulmonologia jest specjalnością bardzo szybko się rozwijającą. W tej dziedzinie prowadzone są liczne badania kliniczne, a ich wyniki wpływają na zmiany w zaleceniach diagnostycznych i leczniczych. Konsekwencją tych zjawisk jest potrzeba przygotowania przydatnych praktycznie podręczników dotyczących chorób płuc, opierających się na aktualnych standardach światowych, zaleceniach krajowych oraz piśmiennictwie medycznym. Do rąk Czytelników przekazujemy Kompendium pulmonologiczne. Praktyczny podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla lekarzy rodzinnych, internistów oraz lekarzy innych specjalności interesujących się pulmonologią. Zakres tematyczny i treści podręcznika zostały opracowane także z myślą o studentach medycyny. Czytelnicy znajdą w Kompendium aktualną wiedzę na temat współczesnej diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami układu oddechowego podaną w zwięzły sposób i bogato ilustrowaną. Umieszczone w tekście obrazy radiologiczne w znacznej większości pochodzą ze zbiorów Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pomysłodawcą, redaktorem i autorem wielu rozdziałów podręcznika jest prof. Halina Batura-Gabryel. Autorami pozostałych rozdziałów Kompendium są pracownicy Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej oraz Kliniki Torakochirurgii UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Mamy nadzieję, że twórcom podręcznika udało się zobrazować ogromny postęp wiedzy i interdyscyplinarność pulmonologii oraz pokazać, jak bardzo ta dziedzina medycyny obecnie różni się od dawnej ftyzjopneumonologii, z której się wywodzi. Autorzy dołożyli starań, by Kompendium pulmonologiczne stało się przyjaznym i nowoczesnym narzędziem przydatnym w diagnozowaniu i leczeniu chorób płuc w codziennej praktyce lekarskiej.
I. ROZPOZNANIE CHORÓB PŁUC I OSKRZELI 1. Badanie podmiotowe i przedmiotowe 2. Ocena czynnościowa układu oddechowego 3. Endoskopia układu oddechowego 4. Wybrane zabiegi torakochirurgiczne w praktyce pulmonologicznej 5. Podstawy obrazowania układu oddechowego 6. Inne badania diagnostyczne w pulmonologii II. CHOROBY DOLNYCH DRÓG ODDECHOWYCH 7. Główne objawy chorób oskrzeli 8. Aerozoloterapia w leczeniu chorób układu oddechowego 9. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) 10. Astma 11. Sytuacje szczególne i fenotypy astmy 12. Mukowiscydoza 13. Rozstrzenie oskrzeli 14. Przewlekła niewydolność oddychania III. ZAKAŹNE CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO 15. Diagnostyka i leczenie gruźlicy płuc 16. Ostre choroby wirusowe dróg oddechowych . 17. Zapalenie płuc 18. Choroby opłucnej IV. CHOROBY SRODMIĄZSZOWE PŁUC 19. Sródmiąższowe choroby płuc 20. Sarkoidoza V. NOWOTWORY KLATKI PIERSIOWEJ 21. Rak płuca 22. Rzadsze nowotwory klatki piersiowej VI. VARIA 23. Zespół bezdechu śródsennego 24. Zatorowość płucna 25. Wybrane stany naglące w pulmonologii 26. Nałóg tytoniowy i zasady leczenia antynikotynowego 27. Przeszczepienie płuc INDEKS
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.